Жените в България са по-образовани от мъжете и живеят средно 77 години

Според последното преброяване отпреди няколко години дамите у нас са близо 3 милиона и 350 хиляди и представляват почти 52% от българското население. Това е процент, сходен със средния за Европа. Съотношението между жени и мъже е в полза на нежния пол в почти всички държави от Европейския съюз. Мъжете са повече само в Ирландия, Люксембург, Малта, Словения и Швеция. Най-много жени на един мъж в Европа има в прибалтийските държави. На първо място по този показател е Латвия, а след нея се нарежда Литва. Следват Португалия и Естония.

Излизайки от рамките на Европа, виждаме че процентът се покачва дори над 54%. От платформата за събиране на данни „Статиста” става ясно, че най-много жени на един мъж има в Непал и Хонконг, където на 100 жени се падат по 84 мъже. Интересно е, че първата държава по този показател в Европа – Латвия, заема петото място в света.

Що се отнася до възрастовите характеристики на българките, жените у нас раждат първото си дете на средна възраст от 27,7 години. Макар да се покачва през последните години, тази възраст все още остава сред най-ниските за раждане на първо дете в Европа. Там средната възраст е с две години повече.

Въпреки че 60% от децата у нас се раждат в семейства без сключен брак, когато все пак решат да официализират връзката си, българските жени го правят средно на 28,6 години – отново по-рано, отколкото дамите в останалата част на континента.

За съжаление обаче, средната очаквана продължителност на живот също е по-ниска, отколкото при останалите държави на Стария континент. Докато при нас тя е 77,3 години, в Европа е с близо 5 години и половина повече и въпреки че се покачва от 2021 г. насам, все още не е достигнала нивата на периода отпреди пандемията.

При жените на възраст от 25 до 64 години у нас най-голям дял имат тези със средно образование. Почти половината са с такава степен, докато в Европа процентите са по-близо до 40. За сметка на това, изчисляват от Евростат, всяка пета гражданка на Европейския съюз е с основна, начална или по-ниска степен на образование, докато у нас процентите са 15. Почти равен между България и останалите държави членки на общността е делът на жените с висше образование – около 37-38%, като навсякъде, освен в Германия, жените с висше образование са повече от мъжете.

Въпреки фактът, че повече от половината магистри също са жени, все още има разлика в заплащането между двата пола при наемане на работа. В Европа то е средно с 13% по-ниско от това на мъжете и България също се движи около тази стойност. Що се отнася до заеманите длъжности, малко над една трета от ръководните позиции у нас са заемани от жени. За сметка на това обаче дамите представляват половината от учените и инженерите в страната ни, което ни отрежда трето място в ЕС. Там средният процент е по-нисък от този в България.

Като говорим за жените и мястото, което заемат в обществото, няма как да не обърнем внимание и на един феномен, който придобива заплашителни в последните години размери – насилието над жени. Една трета от дамите на възраст между 18 до 74 години в Европа твърдят, че са преживели посегателства от страна на мъже. При всеки трети случай насилникът е партньорът на жертвата, а насилието е както физическо, така и психическо. При всеки осми случай става въпрос за сексуално насилие. Най-много регистрирани сигнали има във Финландия, Швеция и Унгария, а най-малко са сигналите у нас. Но е много важно уточнението, че подобни статистики се базират единствено на подадени сигнали. Какви са реалните стойности остава неясно.

NOVA.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *