Обявиха ботевци и славейковци за най-добрите преводачи от английски Американският дипломат Евън Фокс пристигна за церемонията Кметът Ерол Мюмюн награди Валентина Иванова за изключителния й принос в отношенията на Кърджали със САЩ

Георги КУЛОВ

Учениците от Езиковата гимназия „Христо Ботев” и от Средното училище „П.Р.Славейков” обраха „Оскарите” за превод от английски в конкурса от  Месеца на Америка в Кърджали.  Езиковото състезание се осъществи за девети пореден път. От името на журито изтъкнатият преводач Алеко Дянков посочи, че средношколците от Кърджали са се представили блестящо.  Нещо повече дванадесетокласникът от Езиковата Шериф Шерифов бе определен като изключително успешен преводач. Той не само получи първа награда при дванадесетокласниците,  но бе насърчен и с допълнително внимание.  Членът на журито, преводачка Милена Попова подчерта, че от седем години оценява преводи за конкурса в Кърджали, но за първи път среща прекрасен превод като този на Шериф Шерифов. Тя видя бъдещето на ученика като преводач и се ангажира с безплатни консултации при негови преводи.

Общо 99 ученици от средните училища в Кърджали се включиха в тазгодишния конкурс за превод. За първи път участваха и деца от Средното мюсюлманско училище в Момчилград. Девет млади преводачи бяха отличени за постиженията си. При десетокласниците на първо място бе класиран Дестан Хамза с подгласници Йоана Николова и Марвин Чаушев – и тримата от Езиковата.

При единадесетокласниците първи е Сейрула Лютви от „Славейков“ следван от Елисавета Добрева от Езиковата и Нихал Мустафа, също от училището за шампиони.

При дванадесетокласниците първи е Шериф Шерифов, на второ място се нареди Есиен Гюлсес от „Славейков“ и Георги Щерев от „Христо Ботев“.

Отличените млади преводачи получиха подаръци от организаторите дружество „Приятели на САЩ”, община Кърджали и посолството на Съединените американски щати в София. Всеки един от наградените си тръгна и с книгата „Америка и Кърджали” на английски и български, написана от председателката на дружество „Приятели на САЩ” Валентина Иванова.

Награждаването на младите преводачи се превърна в празник на българо-американското приятелство. На церемонията, състояла се в Дома на културата, гост бе американският дипломат Евън Фокс. Сред домакините бяха кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн, областният управител Никола Чанев, началникът на Регионалното управление на образованието Ангелина Костова и заместник-кметът Веселина Тихомирова.

Председателят на Дружество „Приятели на САЩ” Валентина Иванова направи ретроспекция на отношенията между Кърджали и Съединените американски щати през последните 35 години. Тя припомни, че организацията е създадена в  началото на демократичните промени у нас, и днес е единствената гражданска структура за приятелство със Съединените щати. Тя подчерта помощта оказана на Кърджали от САЩ в тежките години на прехода. Посочи, че и днес фондация „Америка за България” финансира проекти в Кърджали.

Евън Фокс подчерта, че българи и американци заедно превръщат в празник Месеца на Америка. Той бе категоричен,че България и САЩ имат общи интереси в образованието и културата. Бе категоричен, че не е срещал толкова мотивирани ученици, като участниците в конкурса за превод в Кърджали.

Междукултурната комуникация не е лесна. Като преводачи вие сте нашите водачи по пътища, по които често има капани, подчерта дипломатът. Той отбеляза, че в посолството на САЩ се гордеят с проекти като Месеца на Америка, отварящи врати пред младите хора. Благодари на дружество „Приятели на САЩ” и на неговия председател Валентина Иванова за неуморния труд.

Месецът на Америка няма аналог в страната. Той е пример за добрите отношения на страната ни със Съединените американски щати. Ние се докосваме до американците и те до нас. Ще продължим да работим заедно, каза кметът.

Ерол Мюмюн информира за разговорите в общината с американския дипломат, като подчерта, че Евън Фокс е получил сериозна „домашна работа“ за съвместни бъдещи инициативи.

Градоначалникът награди Валентина Иванова за изключителния й принос в  отношенията на Кърджали със САЩ, а тя му връчи екземпляр от книгата си, където Ерол Мюмюн е сред действащите лица.

 

Снимки: Ваня Иванова

 

 

 Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *