Срещата в Рияд започна.
Малко преди 10.00 ч. българско време започнаха разговорите между високопоставени представители на САЩ и Русия.
Срещата е посветена на подобряването на двустранните отношения и договарянето на край на войната в Украйна.
Делегациите са водени от първите дипломати на двете страни – Марко Рубио и Сергей Лавров.
Това е най-значимата среща между представители на Вашингтон и Москва след нахлуването на Русия в Украйна преди три години. Не е ясно каква част от разговорите ще се проведат при закрити врати.
Американската страна подчерта, че целта на днешната среща не е да започнат преговори, а да се разбере дали Москва има „сериозни намерения“ да сложи край на войната в Украйна.
Русия заявява, че нейният приоритет е да започне да нормализира отношенията си със САЩ.
Членовете на делегациите седят на голяма правоъгълна маса.
Руската страна седи отдясно, американската страна седи отляво.
От Руската федерация на масата за преговори външният министър Сергей Лавров и помощникът на президента Путин Юрий Ушаков.
Срещу тях са тримата американски преговарящи: съветникът по националната сигурност на президента на САЩ Доналд Тръмп Майк Валц, държавният секретар Марко Рубио и специалният пратеник на американския лидер за Близкия изток Стивън Уиткоф.
На мястото на срещата има и представители на руски и американски медии. Пресата влезе в залата, когато преговарящите вече седяха на масата. Срещата се провежда в един от дворците на саудитското кралско семейство – Дирия в комплекса Албасатин. На входа са окачени знамената на Руската федерация, САЩ и Саудитска Арабия.
Начело на масата председателстват представители на Саудитска Арабия. На мястото на срещата е и ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции (РПФИ) Кирил Дмитриев, който направи редица коментари пред пресата след началото на преговорите.
Напредък в преговорите между Русия и САЩ по икономически въпроси е възможен през следващите два-три месеца, каза той пред журналисти. „Не можем да разкрием подробности. Мога да кажа само, че имаме много важна следа в икономиката. И, разбира се, има политически въпрос. Аз не се занимавам с политически въпроси, но се занимавам с инвестиции и икономически въпроси. Имаме редица предложения, които нашите колеги обмислят. Смятам, че е възможен напредък не в далечна перспектива, а в следващите 2-3 месеца“, каза Дмитриев.
Диалогът с новата администрация на САЩ ни позволява да кажем истината, че политиката за сдържане на Руската федерация се провали и много американски компании загубиха позициите си на руския пазар, добави той.
„Много американски компании просто загубиха много значителни бъдещи приходи, загубиха позициите си на пазара. (…) Администрацията на Байдън даваше много дезинформация, много грешни съобщения. Нашият диалог ни позволява да кажем истината. Да кажем, че руската икономика се развива добре. Ние трябва също да правим съвместни проекти, включително например в Арктика и в други области, и именно съвместните проекти просто ще ни позволят да бъдем по-успешни“, каза още Кирил Дмитриев.
Това е най-значимата среща между САЩ и Русия след пълномащабното нахлуване на руските войски в съседната страна преди близо три години.
Руският външен министър Сергей Лавров и съветникът на Путин по външните работи Юрий Ушаков пристигнаха в саудитската столица вчера. Ушаков заяви, че разговорите ще бъдат „чисто двустранни“ и няма да включват украински официални лица.
По думите му делегацията на САЩ е съставена от „сериозни хора“, но заяви, че Русия „също е дошла със сериозен подход“. Важно е, каза Ушаков, „да започнем реално нормализиране на отношенията“ между Русия и САЩ.
По думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков срещата на 18 февруари в Рияд и ще бъде посветена на „възстановяването на целия комплекс от руско-американски отношения“, както и на „подготовката за евентуални преговори по украинското споразумение и организирането на среща между двамата президенти“.
Разговорите в Саудитска Арабия бележат поредната важна стъпка на администрацията на американския президнет за обръщане на политиката на САЩ за изолиране на Русия и имат за цел да проправят пътя за среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин.
Американските действия по отношение на войната накараха Киев и ключови съюзници от ЕС да се борят да си осигурят място на масата на фона на опасенията, че Вашингтон и Москва могат да окажат натиск за постигане на сделка, която няма да бъде благоприятна за тях.
Лавров даде да се разбере, че не вижда роля за Европа в евентуални мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна.
„Не знам какво ще правят на масата за преговори. Ако ще „молят“ за някакви хитри идеи за замразяване на конфликта – докато… всъщност имат предвид продължаване на войната – тогава защо да ги канят [европейците] там?“, заяви той, цитиран от Би Би Си.
Рубио коментира срещата като продължение на телефонния разговор на Тръмп с Путин миналата седмица. „Следващите няколко седмици и дни ще определят дали тя е сериозна или не“, каза той по телевизия СиБиЕс в неделя. „В крайна сметка един телефонен разговор не води до мир. Един телефонен разговор не решава една толкова сложна война като тази“.
Украйна, също както и Европа, не е била поканена на преговорите в Рияд, каза президентът Володимир Зеленски и предупреди:
„Украйна гледа на всякакви преговори без нея като на преговори без какъвто и да е резултат. Няма как да признаем каквито и да е договорености, постигнати без нас“, заяви Зеленски.
Според него Вашингтон „иска да угоди“ на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех.
В интервю за германската телевизия ARD Зеленски призна, че украинска победа над Русия е „определено“ невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което Вашингтон се стреми, няма да е истинска победа.
Киев настоява за сигурни гаранции, че Русия няма да нападне отново. Зеленски сподели, че в един от разговорите си с американския президент Доналд Тръмп е обсъдил разполагането на чуждестранни войски, за да може евентуално бъдещо примирие да бъде съблюдавано.
Преди днешните срещи в Рияд шефът на Руския държавен фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев заяви, че американските петролни гиганти рано или късно ще се върнат на руския пазар.
„Американският бизнес е загубил 300 милиарда долара заради напускането на Русия“, коментира Дмитриев, който ще разговаря с американската делегация в Саудитска Арабия за укрепването на връзките и засиленото икономическо сътрудничество между двете страни, заяви пред Ройтерс източник от Рияд.
Срещата на американски и руски официални лица идва след три години на почти пълно замразяване на отношенията между двете страни заради войната в Украйна. Те също така ще подготвят среща на върха между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин.
Водещият световен износител на суров петрол поддържа близки отношения с Русия по отношение на енергийната политика, като същевременно обещава стотици милиони долари хуманитарна помощ за Украйна.
Докато разговорите се очаква да започнат, ударите между Русия и Украйна продължават. Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, заяви че украински удар с дрон по петролопровод в Русия може да наруши износа към световните пазари и да навреди на американските компании.
Epicenter.bg