Анета Георгиева: Възраждане казва „Не“ на еврото в национален протест на 22 февруари Жители на област Кърджали ще се включат с коли и автобуси, организиран е безплатен транспорт

Галина АВРЕНЛИЕВА 

Лидерът на „Възраждане“ в Кърджали Анета Георгиева съобщи за „Нов живот“,  че на 22 февруари 2025 г. (събота) от 12:00 ч. ще се проведе масов протест пред Българската народна банка (БНБ) срещу въвеждането на еврото в България. Жители от всички области на страната се обединяват под наслов „Да запазим българския лев“.

-Г-жо Георгиева България е член на ЕС, но не и на еврозоната. Присъединяването ѝ към нея е задължително, но не е обвързано със срок. Мислите ли, че ще бъдете чути?

– Надяваме се, протестиращите да бъдат чути, защото по-големият процент от българите не искат приемането на еврото на този етап или изобщо. Преди две години от Възраждане организирахме подписка с искане за провеждане на референдум по темата. От област Кърджали бяха събрани близо 4000 подписа, като обиколихме повечето общини и навсякъде хората ни подкрепяха и се подписваха за референдум. Но въпреки събраните 604 000 подписа НС отказа да се проведе такъв референдум, вероятно защото ги притесняваше резултатът от него.

-Достатъчно стабилен ли е българският лев като валута? 

-Българският лев трябва да бъде запазен като единствена официална валута в България, защото е една от най-стабилните в момента валути. Има 145годишна история и е от най-старите валути в световен мащаб. В момента българският лев е вързан за еврото чрез валутен борд, което гарантира неговата стабилност. Разликата между валутния борд и еврозоната е че при валутния борд, ако еврото като валута започне да се срива, то ние можем да се отвържем от него и да вържем лева за друга по-стабилна валута. Докато ако сме в еврозоната, то това няма как да се случи и ние ще потънем заедно с другите страни членки. Друга съществена разлика е че във валутен борд финансовата политика все още се определя и от БНБ, докато влизайки в еврозоната финансите ни ще се диктуват и ръководят изцяло от ЕС и ЕЦБ. Така политиките ни ще се диктуват изцяло отвън и окончателно ще загуби своя финансов суверенитет.

Тоест да разбираме, че според Вас ще последваме примера на Гърция при смяната на драхмата с еврото. Цените скачат, инфлацията е голяма. 

-Повечето държави,  приемайки еврото минават през рязко поскъпване на цените и обедняване на хората и намаляване на покупателната им способност. Пресен пример за това е Хърватия, където в момента гражданите обявяват бойкот на хранителните магазини, заради високите цени. Необяснимо е бързането България да влезе в еврозоната, при положение, че не сме изпълнили икономическите критерии за това. Твърди се, че инфлацията в момента е 2,6%,но всеки българин може да прецени по джоба си дали това е така. От 27 държави членки на ЕС, само 20 са в еврозоната, като Дания си е извоювала изключение от правилата на ЕС, запазила е националната си валута. Та, можем да си зададем въпроса: Защо държави като Дания, Швеция, Чехия, Полша, Унгария не бързат да въвеждат еврото, а България бърза, макар и неготова за това? Не трябва да допускаме приемането ни в еврозоната, защото това ще доубие малката ни и крехка икономика, ще обезцени спестяванията на българите и ще последваме пътя на Хърватия.

Ще бъде организиран транспорт за протестиращите от област Кърджали?

Всеки, който иска да се включи в протеста на 22 февруари може да се свърже с мен на тел 0877400886, за да го включа в списъка за безплатен организиран транспорт от Кърджали. Допълнително ще се уточни часът и мястото на тръгване. Има записали се, но до 22-ри има време и се надявам да станат много повече желаещите да защитят запазването на българския лев.

 

Последвайте ни и във Facebook

1 Отговор

  1. Rumen Marinov каза:

    ZASTO POLSCHA , CEHIA , UHGARIA NE WZEHA EVROTO ? DA NE SA PO GLUPAWI OT NAS .AKO SE WZEME EVROTO JIWOTO MNOGO STE SE USLOJNI .MNOGO PRAWILNO RESCHENIE SA WZELI WIZRAJDANE .NE NA EVROTO !!!!.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *