Галина АВРЕНЛИЕВА
Лидерът на „Възраждане“ в Кърджали Анета Георгиева съобщи за „Нов живот“, че на 22 февруари 2025 г. (събота) от 12:00 ч. ще се проведе масов протест пред Българската народна банка (БНБ) срещу въвеждането на еврото в България. Жители от всички области на страната се обединяват под наслов „Да запазим българския лев“.
-Г-жо Георгиева България е член на ЕС, но не и на еврозоната. Присъединяването ѝ към нея е задължително, но не е обвързано със срок. Мислите ли, че ще бъдете чути?
– Надяваме се, протестиращите да бъдат чути, защото по-големият процент от българите не искат приемането на еврото на този етап или изобщо. Преди две години от Възраждане организирахме подписка с искане за провеждане на референдум по темата. От област Кърджали бяха събрани близо 4000 подписа, като обиколихме повечето общини и навсякъде хората ни подкрепяха и се подписваха за референдум. Но въпреки събраните 604 000 подписа НС отказа да се проведе такъв референдум, вероятно защото ги притесняваше резултатът от него.
-Достатъчно стабилен ли е българският лев като валута?
-Българският лев трябва да бъде запазен като единствена официална валута в България, защото е една от най-стабилните в момента валути. Има 145годишна история и е от най-старите валути в световен мащаб. В момента българският лев е вързан за еврото чрез валутен борд, което гарантира неговата стабилност. Разликата между валутния борд и еврозоната е че при валутния борд, ако еврото като валута започне да се срива, то ние можем да се отвържем от него и да вържем лева за друга по-стабилна валута. Докато ако сме в еврозоната, то това няма как да се случи и ние ще потънем заедно с другите страни членки. Друга съществена разлика е че във валутен борд финансовата политика все още се определя и от БНБ, докато влизайки в еврозоната финансите ни ще се диктуват и ръководят изцяло от ЕС и ЕЦБ. Така политиките ни ще се диктуват изцяло отвън и окончателно ще загуби своя финансов суверенитет.
– Тоест да разбираме, че според Вас ще последваме примера на Гърция при смяната на драхмата с еврото. Цените скачат, инфлацията е голяма.
-Повечето държави, приемайки еврото минават през рязко поскъпване на цените и обедняване на хората и намаляване на покупателната им способност. Пресен пример за това е Хърватия, където в момента гражданите обявяват бойкот на хранителните магазини, заради високите цени. Необяснимо е бързането България да влезе в еврозоната, при положение, че не сме изпълнили икономическите критерии за това. Твърди се, че инфлацията в момента е 2,6%,но всеки българин може да прецени по джоба си дали това е така. От 27 държави членки на ЕС, само 20 са в еврозоната, като Дания си е извоювала изключение от правилата на ЕС, запазила е националната си валута. Та, можем да си зададем въпроса: Защо държави като Дания, Швеция, Чехия, Полша, Унгария не бързат да въвеждат еврото, а България бърза, макар и неготова за това? Не трябва да допускаме приемането ни в еврозоната, защото това ще доубие малката ни и крехка икономика, ще обезцени спестяванията на българите и ще последваме пътя на Хърватия.
–Ще бъде организиран транспорт за протестиращите от област Кърджали?
Всеки, който иска да се включи в протеста на 22 февруари може да се свърже с мен на тел 0877400886, за да го включа в списъка за безплатен организиран транспорт от Кърджали. Допълнително ще се уточни часът и мястото на тръгване. Има записали се, но до 22-ри има време и се надявам да станат много повече желаещите да защитят запазването на българския лев.
Последвайте ни и във Facebook
ZASTO POLSCHA , CEHIA , UHGARIA NE WZEHA EVROTO ? DA NE SA PO GLUPAWI OT NAS .AKO SE WZEME EVROTO JIWOTO MNOGO STE SE USLOJNI .MNOGO PRAWILNO RESCHENIE SA WZELI WIZRAJDANE .NE NA EVROTO !!!!.