Мяра: Над половината българи са против приемането на еврото като официална валута

57,1% от българите са против приемането на еврото като официална валута. 39 процента са на срещуположния полюс, а 3,9% процента нямат мнение по въпроса.

Това сочат данните от социологическо проучване на агенция „Мяра“. То е проведено в периода 29-31 януари 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани.

Обществото е силно разделено и по въпроса кога страната ни трябва да приеме еврото, тъй като това е залегнало като условие за пълната европейска интеграция на България.

Снимка 701919

Източник: Мяра

Според 25,7% от респондентите единната европейска валута трябва да се приеме от 1 януари 2026 г. 30,8 процента от анкетираните смятат, че е добра България да приеме еврото, но на по-късен етап.

41,4 % са на мнение, че страната ни не трябва да заменя лева с евро. 2,1 процента пък нямат мнение по въпроса.

Според агенция „Мяра“ по-възрастните граждани са тези, които имат повече притеснения. Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото.

Източник: news.bg

1 Отговор

  1. Оня каза:

    То е доказано, че в България живеят 80 % дебили, те ни и управляват, нормално е да са против еврото. Иначе като стане еврото пет лева да видиш какъв писък ще има !

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *