От 1 февруари спира възможността ви за промяна на осигуряването в НАП

До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, съобщават от НАП.

Самоосигуряващите се лица задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”.

Как да декларираме и кои доходи пред НАП

При избор да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, те могат да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица) на ДОО.
Ако внасят осигурителни вноски на по-нисък процент само във фонд „Пенсии“ на ДОО (за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт), те нямат право на парични обезщетения за временна неработоспособност поради общо заболяване, бременност и раждане и за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и др. изплащани от държавното обществено осигуряване.

До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения, наем или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и са удържали авансов данък върху тези доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО. Тя се подава от платците на доходите само по електронен път, през Портала за електронни услуги на НАП.

Формулярът за дължими данъци за последното тримесечие на 2024 г. се представя в НАП и за окончателните данъци, удържани върху доходите на чуждестранни физически лица у нас (например върху възнаграждения за технически услуги, доходи от лихви и др.), както и за окончателните данъци, удържани върху доходите на местни и чуждестранни физически лица, като например върху доходите от дивиденти и ликвидационни дялове и др.

Декларацията се подава и за данъци при източника по Закона за корпоративното подоходно облагане, като например данъци върху дивидентите и ликвидационните дялове в полза на чужди и местни юридически лица, които не са търговци, включително общините.

За целите на автоматичния обмен с други държави членки на Европейския съюз, предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи от наем, от авторски и лицензионни възнаграждения или от управление и контрол, които се облагат с окончателен данък по ЗДДФЛ/данък при източника по ЗКПО, начислени и/или изплатени в полза на лица, местни на друга държава членка на Европейския съюз, предоставят на НАП информация за тези доходи с декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО, подавана за четвъртото тримесечие на годината.

С този формуляр предприятията, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, декларират и данни от текущата си счетоводна отчетност към края на четвърто тримесечие на 2024 г. Необходимо е дружествата да обявят наличните парични средства в касите, размера на вземанията, включително от предоставени заеми, от собственици – физически лица, работници, служители, лица, наети по договор за управление и контрол, и други, когато общият им размер към тази дата надхвърля 50 000 лв.

Повече информация за попълване на декларациите и за плащане на дължимите данъци клиентите на НАП могат да получат на телефоните за информация: 0700 18 700 или 02 9859 6801 (на цена, съобразно тарифата на съответния оператор), на интернет страницата на агенцията или в офисите на приходната администрация.

Източник: Петел

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *