Съдът остави повишените цени на Yettel и Vivacom Според магистратите КЗП не е обосновала добре забраната за вдигане на таксите

Административният съд в София отмени незабавното прилагане на заповедите на председателката на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова за спиране едностранното увеличение на таксите по абонаментни планове на мобилните оператори Yettel и Vivacom.

Филипова издаде забраните в началото на януари, като обяви, че това са нелоялни търговски практики. Променените условията на действащи договори, включително чрез увеличаване на месечните такси, е станало без писмено споразумение с потребителите за това, посочи шефът на КЗП.

Припомняме, че още през декември Yettel обяви, че от 5 януари вдига цените до действащите договори като месечната такса се завишава с 1 до 3 лв., защото телекомът подобрил услугата, като включил повече минути и по-висока скорост на интернет. Vivacom пък обяви, че от началото на февруари  с 2 лв. вдига месечната такса на своите абонати на мобилни услуги и с 1 лев – на фиксирани, защото вече имала по-големи разходи за заплати, ток и материали. И двете компании дадоха един месец срок на абонатите си, за да решат дали приемат новите условия или да прекратят договорите си, без да плащат неустойки.

Според КЗП потребителите са поставени в неравностойно положение и принудени да приемат нежелани промени или да прекратят договорите си при неблагоприятни условия. Например при отказ от договора потребителят трябва да издължи всички ползваните отстъпки за услуги, закупени устройства и оставащи лизингови вноски.

ТОВА НЕ Е ДОСТАТЪЧНО

Двата телекома са обжалвали в съда заповедта на Филипова, с която тя забранява едностранното увеличение на цените по действащите договори. Съдът приема, че тя е изложила общи мотиви за забранени търговски практики, сред които обаче не е вдигането на таксите. „Безспорно заплащането на по-висока цена на част от потребителите рефлектира върху икономическите им интереси, т.е. засягат се важни обществени такива. Това обаче не е достатъчно. Следва обществените интереси да са особено важни, а конкретни обстоятелства не са изложени от страна на КЗП“, се казва в решението на съда по казуса с Vivacom, цитиран от Медиапул.

Освен това съдиите обръщат внимание, че увеличение се предвижда само за част от предоставяните от дружеството услуги и изрично са изключени от приложното поле на измененията най- уязвимите групи.

По отношение на Yettel съдът посочва, че Филипова е мотивирала забраната си за поскъпването на абонаментни планове с „агресивна търговска практика от черния списък на търговските практики, които са забранени при всички обстоятелства“. „Не е посочено обаче, кой „черен списък“ органът приема, че съдържа прилагана от дружеството агресивна практика“, посочват съдиите.

КЗП може да обжалва пред Върховния административен съд в седемдневен срок определенията на Софийския административен съд. До произнасянето на ВАС обаче повишението на таксите на „Йеттел“ и „Виваком“ остава в сила.

РЕАКЦИЯ

Междувременно председателят на КЗП Мария Филипова отговори доста рязко на позицията на асоциацията на телекомите (АТИ), която във вторник я обвини, че действа безотговорно и некомпетентно.

„От становището на АТИ по повод предложението на КЗП за отнемане лицензите на телекомите, разбирам, че трите мобилни оператора възприемат себе си като целия сектор на телекомуникационни услуги в Република България. Това за пореден път демонстрира тяхното пренебрежителното отношение към останалите участници в този пазарен сектор, а именно всички други доставчици и клиентите на електронни съобщителни услуги“, се казва в позиция на Филипова.

Тя критикува телекомите, че придават значение единствено на контролната дейност на КРС, и явно дейността на другите държавни органи, и по-конкретно на КЗП, е незначителна и необоснована.

„Очевидно АТИ не счита, че дейността по защитата на потребителските права заслужава вниманието на трите оператора. Най-лошо впечатление оставя фактът, че в становището на АТИ нито веднъж не се коментира мнението на клиентите на трите телекома. Представената от тях гледна точка е изключително едностранчива и отчита единствено интересите на трите оператора. Явно потребителят, според тях, не е съществена част в отношенията му с търговците и е длъжен само да плаща „изгодните“ за него цени“, казва Филипова.

Според нея особено притеснително е, че АТИ квалифицира като необосновани твърдения, установените и доказани факти с влезли в сила съдебни решения. „Несъобразяването от страна на мобилните оператори с волята на  законодателната власт, неприемането на изпълнението на законовите задължения на КЗП и неизпълнението на влезли в сила съдебни актове подкопава правовия ред и устоите на демократичното общество в Република България“, посочва Филипова.

Шефът на КЗП призова тези дни Комисията за регулиране на съобщенията да отнеме лицензите на трите телекома за редовно неизпълнение на законодателството за защита на потребителите. Председателят на КРС Иван Димитров обаче обяви във вторник, че няма да предприеме подобна крайна мярка, защото нямало основания за това.

SEGA.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *