Паисиевци грабнаха кримпващи клещи Инж. Георги Гачев от БАН им разкри тънкости за компютърните мрежи

Елена ГЪЛБАЧЕВА

„Бизнесът преподава“ е инициатива на Педагогическия екип по ключови компетентности по информатика и информационни технологии. Традиционно, всяка година в един от часовете по ИТ, се провеждат срещи с успели и доказали се в компютърния бизнес личности. Събитията протичат под формата на открити уроци, лекции и дискусии.

По този повод  учениците от 9 „а“ клас и 10 „a“ клас с профил „Софтуерни и хардуерни науки“ с класни ръководители инж. Елена Гълбачева и  Атанаска Мишонова, заедно с учителите по Информационни технологии – Светла Чаушева и Мария Вълкова, се срещнаха със специален гост – д-р инж. Георги Гачев, доцент в Института по математика и информатика на БАН.

Д-р Гачев запозна учениците с основните понятия и принципи на работа на компютърните мрежи, видовете мрежи, техните предимства и недостатъци. С помощта на мултимедийни презентации и интерактивни демонстрации, лекторът успя да превърне сложните технически понятия в разбираеми и интересни за младата аудитория.

След теоретичната част учениците имаха възможност за практическа работа. Под внимателното ръководство на д-р Гачев те самостоятелно изработиха мрежови кабели, използвайки професионални инструменти като кримпващи клещи и RJ-45 накрайници. Това им позволи да приложат на практика знанията, придобити по време на лекцията, и да се запознаят с процеса на изграждане на физическа мрежова инфраструктура.

Активността на учениците към темата беше изключителна. Те задаваха множество въпроси, свързани с различните аспекти на компютърните мрежи, демонстрирайки любопитство и желание за по-задълбочени познания. Темата на лекцията „Компютърни мрежи“ е заложена и в учебното съдържание по информационни технологии.

След края на занятието младежите споделиха своите впечатления и единодушно изразиха желание за нови подобни изживявания с д-р Гачев. Те подчертаха, че лекцията и практическото занятие са били много полезни и са им помогнали да разберат по-добре как функционират компютърните мрежи и какви са приложенията им в съвременния свят.

„Беше невероятно да видя как се правят мрежовите кабели!“, сподели един от участниците.

В предишни учебни години подобни уроци са провеждани и с успели в ИТ-бизнеса възпитаници на училището – Светлин Грънчаров демонстрира своята колекция, събирана през годините, и проведе дискусия на тема „История на компютърната техника“, а Лазар Попов показа на присъстващите какви са компютърните компоненти и как може да бъде сглобен компютър.

Учителите от ПЕКК по информатика и информационни технологии се надяват тази инициатива да продължи и през следващите години и да бъде основа за нови възможности и реализация в сферата на компютърните науки.

Текст и снимки: инж. Елена Гълбачева

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *