Нов живот
На 17 януари 2025 г. се проведе деветата церемония по награждаване на университетите, заели първи места в рейтинга на висшето образование. Рейтинговата система се изготвя по поръчка на Министерството на образованието и науката от фондация „Отворено общество“. Това е събитието, което прави връзката между академичния елит и бизнеса и отразява динамиката в икономиката, пазара на труда и нуждата от квалифицирани специалисти.
Сред гостите бяха Екатерина Захариева, еврокомисар, Йорданка Чобанова, ръководител на представителството на ЕК в България, министрите на образованието и транспорта, кметът на София, министри на образованието след 1990 г. и ректорите на 17 университета в България.
Като дългогодишен партньор на инициативата „Дънди Прешъс Металс“ имаше честта да връчи отличие на ректора на Химико-технологичния и металургичен университет Сеня Терзиева-Желязкова.
От името на „Дънди Прешъс Металс“ в България съм натоварен да връча тази прекрасна награда на един от университетите – пръв сред равни. Макар че нямаме тази огромна конкуренция, която има в други държави, при нас имаме качество. Връчвам наградата на Химико-технологичния и металургичен университет, но бих искал да обърна внимание, че има нужда от фокус и върху по-ниските нива на образование, тъй като те водят до качеството, което трябва да захрани университетите ни. Благодаря още веднъж за възможността, каза Иван Иванов, мениджър „Разрешителни и правни дейности“ при връчването на отличието.
Имам удоволствието да получа наградата на нашия университет за поредна година в три направления. В едното се конкурираме сами със себе си и това е уникалното направление „Металургия“, което се изучава само в нашия университет. Благодаря на организаторите „24 часа“ и фондация „Отворено общество“, защото малко са събитията, на които можем да се хвалим и да се гордеем с реални успехи. Ние сме най-оценяваната система. За да постигнем качество, ние трябва да намерим най-добрите ученици за най-тежките специалности, за които получаваме награди на този форум. Имаме много чуждестранни студенти в специалност „Металургия“ и „Материалознание“. Апелът ми е обаче е да намерим решение и да мотивираме и нашите млади хора да изучават химия, математика, биология, физики – науки, които стоят в основата на професии, които бизнесът очаква, сподели Сеня Терзиева, ректор на ХТМУ.
Последвайте ни и във Facebook