Тръмп се закле като 47-ми президент: Бях спасен, за да направя Америка велика! Златният век започва!

Златният век на Америка започва точно сега!

Това заяви Доналд Тръмп в първата си реч като 47-ми президент на САЩ, след като положи клетва и встъпи в длъжност.

Церемонията бе ръководена председателя на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс.

„От този ден нататък нашата страна ще процъфтява и пак ще бъде уважавана по целия свят„, заяви той от трибуната в Ротондата на Капитолия.

„Златната епоха на Америка започва сега и ще накараме всяка държава да ни завижда“, заяви Тръмп.

„Никой повече няма да се възползва от нас. Ще си върнем суверенитета, ще възстановим сигурността, използването на съдебната система и правосъдното министерство като оръжие ще спре“, допълни той известните лозунги от кампанията си.

„Отсега нататък официалната политика на правителството на Съединените щати ще бъде, че има само два пола: мъжки и женски“, категоричен бе президентът.

Тази седмица ще сложа край на правителствената политика за социален инженеринг с расата и пола във всеки аспект на публичния и частния живот, добави президентът.

„Ще изградим общество, което е сляпо по отношение на цветовете и се основава на заслугите“, допълни президентът пред събралото се множество.

„През всеки ден от управлението на Тръмп ще поставям Америка на първо място“, заяви републиканецът.

„Нашият суверенитет ще бъде извоюван отново, а безопасността – възстановена. Везната на справедливостта ще бъде балансирана отново“, добави Тръмп.

„Скоро Америка ще е по-силна и повече приемана от когато и да е преди.“

Започва нова ера на национален успех. Но първо трябва да сме честни за предизвикателствата пред нас.“

Имаме криза на доверието заради много години на корупция и лошо управление с правителство което не можа да се справи с нито едно предизвикателство, каза още той в началото на дълъг списък – от контрола на границите до пожарите в Лос Анджелис.

„След дълги години противоконституционни усилия на правителството да ограничи свободата на изразяване, ще подпиша указ за незабавно спиране на правителствената цензура и за връщане на свободното слово в Америка“, заяви Тръмп от трибуната на Ротондата в Капитолия във Вашингтон.

„Никога повече огромната власт на държавата няма да бъде използвана като оръжие за преследване на политически опоненти“, каза Тръмп и допълни, че е изпитал това на гърба си.

Тръмп заяви, че има мандат да спре предателството и декларира, че „от този момент е приключено с упадъка на Америка“.

Според него ще има администрация от патриоти, а 20 януари 2025 г. ще бъде започнен като Ден на освобождението.

„Победата ми на изборите ще бъде помнена като най-голямата победа с най-мащабни последици“, продължи той сред аплодисменти на симпатизантите си в залата и без подкрепа от демократите и президента Джо Байдън.

Завръща се националното единство, няма да забравим народа и Конституцията си, както и нашия Господ.“

Първото нещо, което ще направя, е да обявя национално извънредно положение на южната ни граница, каза още Тръмп. 

„Всички незаконни влизания незабавно ще бъдат спрени. Ще започнем процеса по връщане на милиони“ нелегални имигранти, заяви във встъпителната си реч той. 

„Ще изпратя войски на южната ни граница да отблъснат катастрофалната инвазия срещу нашата страна“, каза още Тръмп, чиято реч бе пряко излъчена от Асошиейтед Прес и големите американски телевизии. 

Тръмп повтори два пъти, че се завръща „епоха на разума“ и веднага обяви:

  • обяви извънредно положение на южната граница и изреди кои досегашни мерки за миграцията отменя.
  • обеща да обяви наркокартелите в Латинска Америка за чуждестранни терористични организации и да предприеме строги мерки срещу действията на гангстерските групировки на територията на наркокартелите за чуждестранни терористични организации, позовавайки се на закон от 1798 г.
  • нареди да бъде победена рекордната инфлация и да се свалят цените
  • обяви извънредно положение в енергетиката и повтори тезата  си „дупчи, скъпа, дупчи“ сонди за петрол и газ, ще напълни догоре стратегическите резерви „с това течно злато под краката ни“ и ще свали цените на горивата
  • спазва думите си към „великите автопроизводители“ на страната и отменя субсидиите за електромобили
  • започва тотална промяна на търговската политика – „ще налагаме такси и мита на чуждите държави, за да обогатим гражданите си“; затова създава Служба за външни услуги, която ще събира мита и подобни приходи
  • основава съвсем ново Министерство (департамент) за правителствена ефективност (вероятно става дума за структурата, поверена на Илон Мъск)
  • „незабавно спирам всякаква правителствена цензура и връщам свободното слово в Америка“, но не даде подробности какво означава това
  • „никога огромната държавна власт няма да бъде използвана за преследване на политически противници“ е другата му политика (няма детайли)
  • „ще върнем закона и реда в нашите градове“
  • спира всякаква държавна подкрепа за смяна на пола, ще има само два пола – мъжки и женски за администрацията, обществото ще бъде основано на семейството
  • възстановява в армията с пълна компенсация на заплащането всички военни, отстранени заради отказ да се ваксинират по време на пандемията
  • ще изградим най-силната армия в света и ще бъда Миротворец и Обединител
  • ще върне в американски ръце Панамския канал, защото „предназначението на нашата сделка и духът на нашия договор бяха тотално нарушени“
  • ще промени името на Мексиканския залив на Американски и ще възстановим името на най-високия връх в Северна Америка от индианското Денали на това на президента Маккинли.
  • ще изпрати астронавти, „за да забият американското знаме на Марс“

„Докато се събираме тук днес, нашето правителство е изправено пред криза на доверие. В продължение на много години радикална и корумпирана власт е извличала власт и богатство от нашите граждани. От този момент упадъкът на Америка приключи“, категоричен бе той.

Тръмп говори и за това, че е с божествена мисия:

„През последните осем години бях изпитан и предизвикан повече от всеки президент в нашата 250-годишна история…

Тези, които искат да спрат нашата кауза, се опитаха да отнемат свободата ми и наистина да отнемат живота ми.

Само преди няколко месеца, в красиво поле в Пенсилвания, куршумът на убиец разкъса ухото ми, но тогава почувствах и вярвам, още повече го чувствам сега, че животът ми беше спасен от Бог, за да направя Америка отново велика.“

Няма по-амбициозна страна на света от нашата, каза още Тръмп. „Няма мечта, която да не постигнем – аз съм пример за това.“ Бъдещето е наше, завърши той.

В първите минути от встъпването си в длъжност президентът Доналд Тръмп заяви, че обявява „национално извънредно положение в областта на енергетиката“, за да помогне за намаляване на цените – едно от ключовите му предизборни обещания.

„Ще сондираме, бейби, ще сондираме“, каза той.

В речта си Тръмп заяви, че „инфлационната криза е причинена от огромни свръхразходи и ескалиращи цени на енергията“.

Новият президент на САЩ заяви също, че ще нареди на кабинета си да използва „огромните правомощия, с които разполага“, за да намали цената на стоките.

Тръмп обеща, че незабавно ще започне реформа на търговската система на САЩ. „Вместо да облагаме с данъци нашите граждани, за да пълним джобовете на други страни, ще налагаме мита и ще облагаме с налози чуждите държави, които ще правят нашите граждани по-богати“, каза той в речта си при встъпването в длъжност.

„За тази цел основаваме Служба за външни приходи, която да събира всички тарифи, мита и приходи. В хазната ни ще постъпват огромни суми пари, идващи от чужбина“, добави Тръмп.

Тръмп заяви, че ще „отмени мандата за електрическите превозни средства“

Тръмп изтъкна няколко изпълнителни действия, които заяви, че ще предприеме, включително отменяне на инициативи за чиста енергия.

„С днешните си действия ще сложим край на „Новия зелен курс“ и ще отменим мандата за електрическите превозни средства, като спасим нашата автомобилна индустрия и спазим свещения си ангажимент към моите велики американски автомобилни работници“, каза Тръмп под аплодисменти.

„С други думи, ще можете да си купите автомобил по ваш избор. Ние отново ще произвеждаме автомобили в Америка със скорост, за която никой не можеше да мечтае само преди няколко години“.

Той продължи да благодари на автомобилните работници за техния „вдъхновяващ вот на доверие“.
„С техния вот постигнахме огромни успехи“, добави той.

Аз, Доналд Дж. Тръмп, се заклевам тържествено, че ще изпълнявам съвестно длъжността президент на Съединените щати и ще опазвам, защитавам и браня колкото ми е възможно Конституцията на Съединените щати. Да ми помага Бог!“, бяха думите на клетвата му.

Преди него се закле вицепрезидентът Джей Ди Ванс.

Арктически студ с температури от -13 градуса беляза големия ден на президента. Тръмп се върна за втория си мандат в Белия дом, но този път се закле вътре в Ротондата на Капитолия.

Бившият президент Бил Клинтън и бившият държавен секретар Хилари Клинтън преминаха по коридорите на Капитолия за встъпването в длъжност на Тръмп, следвани от бившия президент Джордж Буш и бившата първа дама Лора Буш. Барак Обама е последният от бившите президенти, който пристигна. Той не беше придружен от съпругата си Мишел Обама, която ще пропусне церемонията.

В кръглата зала под купола на Капитолия влязоха няколко от бъдещите членове на кабинета на Тръмп, включително Тълси Габард, избрана за директорка на националното разузнаване; Робърт Ф. Кенеди-младши, избран за ръководител на здравните и социалните служби, и Пийт Хегсет, избран за ръководител на Пентагона.

Телевизионните камери уловиха още главния изпълнителен директор на „Амазон“ Джеф Безос, основателя на „Мета“ Марк Зукърбърг, главния изпълнителен директор на „Гугъл“ Сундар Пичай и съюзникът на Тръмп Илон Мъск, най-богатия човек в света. Тримата бяха на трибуната, където Тръмп ще положи клетва и ще произнесе речта си при встъпването в длъжност.

Преди това Доналд Тръмп и съпругата му Мелания пристигнаха в Белия дом за среща с президента Джо Байдън и първата дама Джил Байдън, се вижда на кадри от прякото предаване на АП на днешните церемонии по встъпването в длъжност на Тръмп.

„Добре дошъл у дома“, заяви Байдън на приемника си, след като Тръмп излезе от лимузината. Семейство Тръмп се ръкуваха с президента и първата дама, след като се изкачиха по стълбите на Белия дом под свода на северния портал.

Четиримата имаха частна среща и водиха разговор на по чай и кафе. Това е неформална церемония по предаването на властта, каквато нямаше преди 4 години, когато Байдън стана президент, но Тръмп не призна победата му, отбелязва АП.

След срещата Джо Байдън и неговият приемник Доналд Тръмп потеглиха заедно с лимузина от Белия дом към Конгреса, където бе церемонията по встъпването в длъжност на Тръмп.

Преди тях от Белия дом тръгнаха по двойки вицепрезидентката Камала Харис и нейният приемник Джей Ди Ванс, първата дама Джил Байдън и бъдещата първа дама Мелания Тръмп, както и брачните партньори на Харис и Ванс.

Тържествените събития в рамките на церемонията по встъпване в длъжност започнаха рано тази сутрин с литургия в епископалната църква „Св. Джон“ на площад Лафайет до Белия дом. Църквата е известна като „президентската църква“, а след това Доналд Тръмп, съпругата му Мелания, Джо Байдън и неговата съпруга Джил, пиха чай в Белия дом.

Според 20-ата поправка на Американската конституция президентите на Съединените щати полагат клетва в 12.00 часа по обяд. Първо клетва ще положи Джей Ди Ванс, а след това и Доналд Тръмп, след което се очаква, може би, най-важната реч в живота на всеки един президент на Съединените щати – встъпителната реч.

16 минути говори Тръмп през 2017 година, след като положи клетва, една от най-кратките речи на встъпващ президент. Сега се очаква речта му да е доста по-дълга и да е фокусирана върху единството.

За втори път в историята на Съединените щати американски президент, който има два непоследователни мандата. Първият президент на толкова голяма възраст, който встъпва в длъжност на 78 години. За първи път толкова млад вицепрезидент. И за първи път в историята на САЩ на церемонията по встъпване в длъжност присъстват чуждестранни лидери.

Тук не са представители на европейски институции или на Великобритания, която е най-близкият съюзник на Съединените щати, но тук е премиерът на Италия Джорджа Мелони, президентът на Аржентина Хавиер Милей и нещо безпрецедентно – представител на Китай. Си Дзинпин получи покана, за да присъства на церемонията, но изпрати своят вице-президент Хан Женг.

Със сигурност светът ще гледа всички скрити знаци в тази церемония. Посланията и символиката. Речи ще държат кардинал Далтън, архиепископ на Ню Йорк, както и пастор от евангелистската църква Франк Греъм, един от най-ярките привърженици на Доналд Тръмп. Минути ни делят от клетвата и от първите думи на Доналд Тръмп.

Най-мразовитата церемония по встъпване в длъжност в новата история на Съединените щати. Знаете, за първи път от 40 години тази церемония се провежда на открито. През 1985 г. Роналд Рейгън полага клетва също в ротондата на Конгреса. Но тогава температурата е едва минус 9 градуса. Сега във Вашингтон е минус 13 градуса. Студът обаче не пречи на хората, които са дошли да видят Тръмп днес да излязат по улиците и да използват всяка една възможност, за да го зърнат на живо. А тези възможности днес няма да са много.

Президентският парад след това ще се състои в спортната зала „Кепитъл Уан Арина“ (Capital One Arena) във Вашингтон.

След полагането на клетва, Доналд Тръмп ще участва в няколко церемонии по подписване. Увери, че първите сто дни от управлението му ще бъдат шок и ужас и ще имат сеизмичен ефект. Близо сто изпълнителни заповеди се очаква да подпише Тръмп още днес и в Конгреса, и след това в Белия дом. Те ще касаят имиграционната политика, извеждане на Съединените щати от Парижкото климатично споразумение. Очаква се и днес да помилва затворниците, които бяха осъдини след щурма на Капитолия през 2021 година.

Източници: БТА, „Фокус“, БНТ, Епицентър

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *