Нов живот
Световноизвестната игра „Скрабъл“ се появява на пазара на 19 януари 1955 година. Как става това?
Английската кралица Виктория била толкова впечатлена от “Алиса в Страната на чудесата и Алиса в Огледалния свят”, че изпратила на автора им писмо с молба да й изпрати и следващата си книга. Луис Карол удовлетворил молбата и пратил на кралицата поредната си творба. Тя била … “Начален трактат за математическата детерминанта”. Всъщност Карол или Чарлс Латуидж Доджсън, както било истинското име на писателя, бил преподавател по математика в Оксфорд и автор на книги със забавни задачи. Доктор Доджсън /Карол/ създал методи за проверка делението на 17 и 19, мнемонични методи за запомняне на поредица от цифри и много други. Негова е и ранната версия на играта, която днес наричаме “Скрабъл”. Впоследствие тя е създадена с други правила през 1929 г. от американския архитект Алфред Мошър Бътс. Истинска популярност обаче добива едва през 1948 г., когато интерес към нея проявява бизнесменът Джеймс Бруно. Той я кръщава „Скрабъл“ и променя правилата. В този си вид играта достига до наши дни.
Интересът е толкова голям, че през 1991 г. е организиран световен шампионат, който се провежда на всеки две години.
Скрабъл е игра на дъска, на която трябва да се съставят думи от отделни букви. Играе се от 2 до 4 човека върху табло с размери обикновено 15 на 15 квадрата. Използват се плочки, върху които има написана буква от азбуката и броят точки, които тя носи на този, който я е поставил върху таблото.
Целта на играта е да се състави дума от плочките, които държи всеки играч, като в същото време думата се съчетае с някоя или някои от думите от таблото, да поставите и наредите колкото е възможно повече букви и да съберете максимум точки. Тази игра може да се играе от двама или повече души и е приятен повод за събиране на семейството или приятелите. Често интересът побеждава конкуренцията и сложните ситуации се коментират от всички играчи. Така че това е една “отборна” игра. Децата учат едновременно български и математика. В България по книжарниците може да бъде намерена като „Игра с думи“
Фенове на играта са Киану Рийвс, Стинг, Мел Гибсън.
Източник: Долап.бг
Последвайте ни и във Facebook