На 15-и януари се състоя първия за годината обмен на военнопленници между Украйна и Русия, а един от разменените е етнически българин. В Украйна се върнаха 25 тежко болни и ранени мъже. Най-младият е на 24 години, а най-възрастният – на 60 г.
От Координационния щаб по въпросите за военнопленниците съобщават, че пострадалите са със загуба на зрението, ампутации на крайниците, тежки огнестрелни рани и взривни травми. Някои от мъжете са с туберкулоза, гангрена или страдат от онкологични заболявания, което „говори за условията, в които са пребивавали нашите хора“. Според Женевската конвенция тежкоболните и тежко ранените трябва да се разменят първи.
Сред завърналите се са войници от Мариупол и Азовстал, както и от Харковска, Донецка, Запорожка и Херсонска области. Страна посредник при обмена отново е ОАЕ.
„Завръщането на нашите хора у дома – над това Украйна постоянно работи. И няма да спрем, докато не върнем всички наши“, написа президентът Володимир Зеленски. Той допълва, че мъжете получават необходимата медицинска помощ.
Полковник Денис Прокопенко „Редис“ потвърди, че е обменен и един войн от 12-та бригада със специално предназначение „Азов“. Благодари му за мъжествеността и издръжливостта.
„Руснаците регулярно извършват военни престъпления, разстрелвайки украински военнопленници, държейки ги в ужасяващи условия. Боецът, който се завърна днес е в крайно тежко състояние. Има тежка форма на туберкулоза.
12-та бригада със специално предназначение „Азов“ регулярно взема в плен военнослужещи на врага и прави всичко, за да нараства нашия обменен фонд. Да, ние непременно спазваме законите и обичаите за водене на война. Даже и ако те не съществуваха, имаме войнска чест и отговорност. Всеки боец на бригадата знае, че в руските затвори чакат освобождение украински военни, сред които 849 бойци от „Азов“, а единственият в днешния ден работещ способ за тяхното завръщане у дома са обмените. Каквато и ненавист да и завладява към врага по време на боя, противник, който е оставил оръжието, може да стане билет към свободата за някой от нашите пленени.
Руското военно-политическо ръководство не се интересува от съдбата на своя личен състав. Това е очевидно и от тактиката на техните щурмови действия, и по отношението и към пленниците. Те не разглеждат пленяването като възможност да върнат своите. Вместо това използват терор срещу пленените, опитвайки се да посеят паника и да деморализират украинската войска.
Нас ни отличават от врага безброй неща. Въпреки това, може би основната разлика е в отношението към живота на личния състав“.
Редис благодари на военните, на президента, на представителите на Министерство на външните работи, на СБУ, ГУР, Асоциацията на роднините на военнопленниците на Азовстал, страните, които систематично улесняват процеса на обмените.
„Продължаваме да работим всеки ден над завръщането на всеки наш побратим у дома“, допълни той.
Всяка неделя в градовете на Украйна се провеждат мирни акции с искане за освобождаване на всички военнопленници.
OFFNews