Диана Овчарова отчете пред съграждани успешна година с пет престижни отличия за Ивайловград

В първата година на управленския си 4-ти мандат Диана Овчарова даде отчет пред своите съграждани за една успешна 2024-та година, с изпълнени 32 проекта и 5 престижни награди.

Ето завоюваните отличия на община Ивайловград:

1. Синдикат на българските учители – номинация и награждаване с приза „Най-добър социален партньор – кмет“ в рамките на 19-ия Национален конкурс на СБУ.
2. Престижната награда на Balkan Awards of Tourism Industry (BATI) 2024. Ивайловград беше отличен в категорията „Местна власт с принос към туризма“ за своята грижа и усилия в съхраняването и популяризирането на Антична вила Армира – един от най-ярките символи на
3. Кмет на годината за малка община в надпреварата на кмета бг в категория – КУЛТУРА и ТУРИЗЪМ
4. От престижното XIX международно туристическо изложение „Културен туризъм“ за 2024 година в град Велико Търново – Община Ивайловград, бе удостоена с почетна грамота и плакет за “Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм” за Антична вила Армира.
5. Престижно отличие от XIV-то издание на LUXURY Property AWARDS 2024, за луксозно строителство и архитектура в България.

1. Какво означават за кмета Диана Овчарова призовете през изминалата година?

– За мен като кмет получените награди в областта на туризма и културата са символ на успешната работа по възстановяването на Антична вила “Армира”. Тя е това отличие, което е резултат от една последователно водена в продължение на години политика по отношение на реновирането на обекта, плод е на три последователни проекти в рамките на четирите ми мандата на обновяване и възстановяване. А възстановяването на тази вила е успех не само на Общината, но е пример за това как с много отдаденост и добра визия можем да възродим забравени исторически съкровища. Тези постижения са част от стратегическата програма на нашата община за развитие в посока на туризма, не само с вила “Армира”, но с крепостта “Лютица”, крепостта “Балък дере”, включително и “Бял градец”. Увеличеният поток на туристи и народното признание са истинско доказателство затова, че нашата община е на правия път и тези награди отразяват именно това.

2. Перспективите пред екипа Ви за успешно развитие на туризма в региона с антична вила Армира?

– Екипът на община Ивайловград много активно работи за развитието на туризма и в частност на Антична вила “Армира”, като централен обект, който разбираемо привлича най-много туристи. Изработили сме специална програма за развитието на туризма като сме привлекли външни специалисти, които изключително много помогнаха в детайлизирането на моментите, които да допринесат за това тя да привлича все повече туристи. Стратегическата цел, която  сме си поставили в тази програма за туризма, която мина обществено обсъждане, е кандидатстване и включване на вила “Армира” в Списъка на ЮНЕСКО. Преди няколко години имахме такава инициатива и бяхме включени в Индикативната листа на ЮНЕСКО. В момента продължаваме в тази посока, но то е сложен процес, защото изисква обединяването на този наш обект със сходни обекти поне в две държави, за да можем да кандидатстваме.

Вие виждате, че “Армира” я опазваме във вид, в който тя е достигнала до нас и не искаме да добавяме нито един друг детайл, освен оригиналните орнаменти, защото това е нещото, което я отличава. Работим в посока и на инфраструктурни подобрения. Стартирали сме поредица от проекти, които са свързани с подобряване на достъпа до културни и исторически обекти, подходите към язовира и съоръжението, което бе създадено за отдих. Опитваме се да правим екопътеки, кътове за отдих в приятни места, за да доближаваме гостите и туристите и към природата, която е част от красотата на Ивайловград. Един проект, който инициирахме е свързан с подкрепа на местните занаятчии и продукти. В рамките на проекта са изградени занаятчийски работилници за сувенири на майстори-приложници, които също са разположени на територията на Антична вила “Армира” и чрез тази инициатива общината се опитва да я утвърди като ключова туристическа дестинация.

3. Каква е възможността да бъдат одобрени за саниране и последните 16 блока в Ивайловград?

– Една изключително трудна и пиперлива тема. Община Ивайловград подпомогна 16 Сдружения на собствениците, които всъщност са последните 16 несанирани блока в Ивайловград. През изминалите години бяха осигурени собствени средства в бюджета на общината с решение на Общинския съвет, с които бяха направени техническите паспорти на сградите, за да могат те да кандидатстват. Знаете, че това е задължение на собствениците на сдруженията на блоковете. Общината подпомогна този процес. Заделихме една немалка сума, за да може това да се случи и участвахме в тази програма. За съжаление имаше много сериозни проблеми относно критериите, по които бяха избирани тези блокове.  От тези 16 блока, само един получи одобрение за финансиране. И от миналата Коледа, когато бяха обявени резултатите, нямаме покана за подписване на този договор. Още два блока след това бяха финансирани по схемата 80 на 20, където 80 % е финансирането, осигурено от програмата, а 20% е собствено съфинансиране на Сдруженията. За тях ситуацията е абсолютно същата – нито имаме покана, само едно уведомление, че са одобрени, нито имаме сключени договори. С оглед на това, че това са проекти, които ще бъдат финансирани от Плана за възстановяване, на който всички знаем каква е съдбата, към момента искрено се надявам и вярвам, че има някакво развитие. Но пък, от една страна сме с една стъпка напред-тези блокове имат техническите паспорти и енергийните доклади, с които може да се участва и в други програми, ако има такива. Искам да се промени облика на блоковете, защото това е една от най-добре работещите програми, в които хората пряко виждат резултата от усилията, които се полагат за тях.

4. Международният кулинарен фестивал ще го има ли?

– Едно вълшебно събитие е този фестивал. Имаше една година прекъсване, защото в предходната година в голяма част от селата се отбелязваше 110-годишнината от завръщането на малоазийските българи и това се случваше точно в този месец – края на август, когато организираме културния фестивал и щеше изключително много да натовари събитийността в културен план. С моя екип решихме тази година да го проведем. 11-тото изложение на кулинарния ни фестивал, който събира гости от цялата страна и от Гърция, Турция, Франция, ще бъде на 5 и 6 септември, когато са почивни дни и очаквайте пълната ни програма с много изненади, които предвиждаме.

5. С какво ще спомогне влизането в Шенген и премахването на бариерата на граничния пункт с Гърция на жителите на общината?

– Когато преди повече от 10г. беше отворена границата в посока на ГКПП “Славеево” всички залагахме много надежди, че това ще съживи икономиката в града, ще спомогне за развитието на Ивайловград, и това действително беше така, разбира се не в тези размери и очаквания, които имахме. Но си бе една врата, за да можем да пътуваме към Гърция в по-удобните маршрути, избягвайки завоите в посока Хасково през Света Марина. С радост посрещнахме отварянето на бариерата в 24 ч. на 31 декември. Ние вече имаме това отворено Шенгенско пространство. Какво според жителите и според нас ще донесе – разбира се улеснено пътуване, по-бързо пристигаме в България. Надявам се на икономически растеж – свободното движение на стоки и услуги може да бъде стимулирано по този начин. Може би увеличаване на местната търговия, местния туризъм. Досега пред пункта се пропущаха само малки автобуси, сега ще могат да пътуват и големи автобуси с туристи, което беше затруднение, когато трябваше да се изминават всички завои в обратната посока. Надяваме се местните предприятия да получат достъп до по-широки пазари.

6. Какви са новите предизвикателства пред вас и екипът Ви?

– Най-сериозното нещо пред което сме изправени, е ограничението в бюджета и финансите. Знаете след ковид кризата години наред за липсата на финанси. В момента държавата ни отново няма бюджет, това няма как да не се отрази на нашите планове и колкото и да искаме да чертаем широки хоризонти, те винаги са свързани със средства. Така че един от проблемите, на който предстои да търсим решение е осигуряване освен на ефективното планиране, и финансиране, приоритезирайки разходите си, търсейки понякога такова чрез външни инструменти, външно финансиране, европейски проекти и партньорства, но ние имаме опита.

От отчета, който направихме, имаме повече от 32 реализирани и финализирани през 2024 г. проекти, европейски и с външно финансиране. Другото, което ни е трудно и търсим начини да решим е достъпността до малките населени места, да обновим пътищата, да подменим водопроводи, да монтираме канализация. Работим в тази посока, в момента подготвяме проекти и по ДФ “Земеделие”, които предстои да стартират през март като процедури. Включили сме проекти за подмяна на водопроводи в две от големите села – Славеево и Свирачи, в Ивайловград подмяна на улици и пътища.

7. В навечерието на празника на Ивайловград сме. Каква ще е програмата?

– 14 февруари е денят, който е избран по решение на общинските съветници за празник на Ивайловград. В навечерието на празника очакваме да организираме дегустация на местни домашни вина, които да бъдат дегустирани от жури, което ще обяви победителите на 14 февруари. Колегите от читалището заедно с общинския музей организират събитие – рисуване с чаша вино “Магия върху платно”. Подготвяме изложба на рисунки на ученици от общината, свързани с любовта към родното място. Празничният ден ще започне с утринна молитва, Божествена света литургия и разбира се молебен за здраве и благоденствие. Молебенът ще се състои в храм “Свето Преображение Господне” в Ивайловград, след което на площада в града очакваме да се съберем вскички заедно, за да можем ритуално да зарежем лозите, и разбира се, да изберем новия Трифон Зарезан, да бъдат наградени победителите в конкурса за домашно вино и да продължим с музикална програма с изпълнението на песента за Ивайловград в изпълнение на Тодор Кожухаров и оркестър “Южни ритми”.

В следобедните часове в Антична вила “Армира” предвиждаме да наградим и да отбележим най-дългогодишно продължилия брак в община Ивайловград, който засега ще запазя в тайна, да наградим многодетни семейства и един от жителите в общината, който има най-дългогодишен стаж в провеждането на такива тържествени събития и ритуали. И нека не издавам, но все пак да открехна вратата и да кажа – и едно вричане и влюбване на Антична вила “Армира” на 14 февруари.

Източник: xnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *