Валери КОВАЧЕВ
Вестник „Нов живот“ започна своята 70-годишнина. Първият брой излиза на 1 януари 1956 г. В началото в него се отделя отделя голямо внимание на полезни съвети към читателите от специалисти в различни области.
ДОМАШНИТЕ МИШКИ
са един от големите проблеми по онова време. В публикация на агронома А. Калайджиев в брой 5 от 31 януари 1956 г. се казва, че Акционният комитет по изпълнението на 537-то Министерско постановление за хигиенизирането на селищата в чест на изборите обявява дните до изборите за ударни по провеждане на мероприятия, осигуряващи изпълнението на хигиенизирането. Едно от тези мероприятия е борбата с мишките.
На 12 февруари 1956 г. са се провели избори за окръжни, околийски, градски, районни и селски народни съвети.
Домашните мишки са сериозен неприятел на всички складирани зърнени и други храни в жилищните домове. Те нанасят големи щети на съхраняваните храни и вещи на трудещите се, а освен това са сериозен разпространител и на много болести, твърди специалистът. Напомня на читателите, че мишките се разпространяват много бързо – само една двойка за една година дава поколение от 300 до 400 мишки. Мишките имат три пъти по-добро развито обоняние от човешкото и когато се залага отрова за тяхното изтребване не трябва да се пипат примамките с ръка, защото ако усетят това не консумират заложената храна и не влизат в капаните.
Агрономът описва начина на борба с мишките. Първата вечер се залагат примамки, на които няма отрова, за да се даде угощение на мишките, да се разбере коя примамка обичат. На следващия ден се слага същата примамка, посипана с отровата цинков фосфид. В Кърджали тя се продавала в железарския магазин на „Наркооп“.
МУХИТЕ СА ЕДНИ ОТ НАЙ-ДОСАДНИТЕ НАСЕКОМИ
и опасни преносители на заразните болести. Най-разпространена е стайната муха. През зимата тя, а и всички други мухи се събират в топлите и закътани ъгли на кухните и стопанските сгради. Напролет, при първите по топли слънчеви дни, те се пробуждат, прелитат от едно място на друго и снасят яйцата си в отпадъците. Една муха снася наведнъж от 80 до 120 яйца, пише лекарят М. Григоров в статията си „Изтребвайте мухите“, отпечатана в брой 16 на „Нов живот“.
Той информира читателите, че мухите ядат всичко, което човек употребява за храна. Те кацат върху изпражнения и трупове на умрели животни, по замърсеното бельо на болни хора, по гнойни рани, по плювалниците и замърсяват тялото и крачката си с многобройни причинители на различни болести. След това кацат по хранителните продукти, по съдовете, играчките на децата и ги заразяват. По този начин те пренасят микроби, които причиняват тежки заразни заболявания като коремен тиф, дизентерия, детски паралич, туберкулоза, дифтерия и други.
За да се спре развъждането на мухите лекарят М. Григоров препоръчва поддържане на чистота в жилищата, дворовете и оборите и другите помещения. Сметта да се събира в закрити съдове. Негасената и хлорната вар са ефикасно средство за унищожаване на личинките на мухите, когато отходните и помийните ями се поливат с разтвор през два-три дни. Препоръчва също на прозорците да се поставя ситна телена мрежа, марля или тюл. Като най-добро средство за унищожаване на мухите посочва препарата ДДТ.
В същия брой са публикувани и хигиенни наставления, в които се казва, убивате ли мухите, вие убивате враговете на вашето и това на децата ви здраве.
НА СНИМКАТА: Новият булевард „Георги Димитров“ в Кърджали през януари 1956 г., сега булевард „България“, известен още като главната улица на Кърджали
Последвайте ни и във Facebook