В сряда държавният глава Румен Радев ще връчи първия управленски мандат на първата политическа сила ГЕРБ-СДС. Очаква се тя да го върне, изпълнен с проектосъстав на правителство начело, на което ще застане Росен Желязков.
Ето проекто състава на кабинета “Желязов”:
Росен Желязков – министър-председател
ГЕРБ-СДС
Томислав Дончев – вицепремиер и министър на иновациите и растежа:
Даниел Митов – министър на вътрешните работи
Теменужка Петкова – министър на финансите
Георги Георгиев – министър на правосъдието
Георг Георгиев – министър на външните работи
Красимир Вълчев – министър на образованието и науката
Георги Тахов – министър на земеделието и храните
Жечо Станков – министър енергетиката,
Атанас Запрянов – министър на отбраната
Валентин Мундров – министър на електронното управление
БСП – ОЛ
Атанас Зафиров – вицепремиер
Борислав Гуцанов – министър на труда и социалната политика
Манол Генов – министърна околната среда и водите
Иван Иванов – министър на регионалното развитие и благоустройство
Иван Пешев – министър на младежта и спорта
Евтим Милошев/Мирослав Боршош – министър на туризма
ИТН
Тошко Йорданов – вицепремиер
Силви Кирилов /Андрей Чорбанов – министър на здравеопазването
Петър Дилов, БНБ – министър на икономиката
Гроздан Караджов – министър на транспорта
Мариан Бачев – министър на културата
(Мариан Бачев е актьор от Шоуто на Слави)
Новата власт ще има коалиционен съвет и всяка партия ще бъде представена от трима представители.
В проекта за коалиционно споразумение е описан механизма за взикмне на решения: Всяка законодателна инициатива на Министерски съвет се съгласува предварително от страна на ресорния министър с председателя и/или заместник-председателите на съответната постоянна комисия в 51-то Народно събрание от парламентарните групи на страните.
Необходимо е предварително да бъдат информирани страните, преди да се обяви законопроект за обществено обсъждане. Законопроектите се внасят в Народното събрание след предварително съгласуване между страните.
– При планирани освобождавания и назначения на ръководители и заместник-ръководители, на второстепенни разпоредители с бюджет и публични предприятия, предварително и едновременно се информират министър-председателят и неговите заместници.
В срок до 30 дни от подписване на настоящото споразумение страните изготвят и подписват хронограма за избор на контролни и регулаторни органи, при която всички органи с изтекъл мандат следва да бъдат попълнени в рамките на 1 година от подписването на настоящето споразумение.
Приоритетни органи, чието попълване започва непосредствено след приемане на хронограмата са:
Висш съдебен съвет,
омбудсман,
Комисия за противодействие на корупцията,
Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество,
Сметна палата.
Когато за избора на членовете на съответните органи е необходимо мнозинство от 2/3 от народните представители, страните ще решават съвместно относно възможна подкрепа на номинациите, представени от други парламентарни групи и координирано ще подкрепят съответен брой кандидати, които в най-голяма степен съответстват на изискванията на Конституцията и закона и принципите на това Споразумение.
Министър-председател – Росен Желязков, ГЕРБ
Росен Димитров Желязков е български юрист, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в третото правителство на Бойко Борисов от 20 септември 2018 до 12 май 2021 година, заместник-председател на XLVIII народно събрание, председател на XLIX народно събрание от 19 април 2023 г. до предсрочното му освобождаване на 25 април 2024 г.
Роден е на 5 април 1968 г. в София. Завършва магистратура по право в Софийския университет.
В периода 2003 – 2009 г. е секретар на Столична община.
От 2011 до 2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия.
Между 2009 и 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет.
От 2014 до 2016 г. съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление.
От 30 септември 2016 г. с Решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“.
С Решение на Министерски съвет от 20 декември 2017 г. е определен за председател на Комисия за регулиране на съобщенията, като решението влезе в сила на 15 януари 2018 г.
Избран от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 20 септември 2018 година с мандат до април 2021 г.
На 19 април 2023 е избран за председател на XLIX народно събрание.
Epicenter.bg