Все по-често на Бабинден достолепни дами, които вече са и баби, си честитят празника една на друга.
Само че Бабинден няма нищо общо с бабите на малки и пораснали внучета. Денят, за който някои историци предполагат, че се отбелязва още от славянските племена, е посветен на „бабите“ и на „бабуването“ – на акушерките и тяхната незаменима родилна помощ.
Обичаите, обвързани с празника, носят дълбока символика и може и да са се загубили или избледнели във времето, но са безкрайно интересни.
Рано сутринта на Бабинден невестите с новородени деца посещават дома на бабата, помогнала за раждането, и ѝ носят дарове.
Умиват ѝ ръцете от менче, в което има здравец за здраве и берекет, и я благославят. Даряват бабата и с домашни погачи, баници, просо или жито, мед, масло и вълна.
На свой ред бабата подарява на децата везани ризки или бели плетени чорапки и ги нарича за здраве, късмет и богатство.
В някои краища на България освен това оставят сапуна да се хлъзне между ръцете на бабата, за да се раждат лесно и безпроблемно бебетата. В други пък с шепи се хвърля вода нагоре, „за да рипат весело децата“.
Поливането и умиването на ръцете символизират измиването на ръцете на акушерката, преди да започне да бабува. Подаръците от бабата пък напомнят на първото повиване на новороденото в белите чисти пелени и започването на един изцяло нов живот.
След внимателното изпълнение на ритуалите е ред на по-веселата част.
На обяд на Бабинден булките с деца до три години се събират у бабата за празнично угощение.
Това е и един от първите празници след Мръсните дни, в които едно време не е било желателно в къщата да се вдига шум, за да не се изкушат злите сили и таласъмите. Затова и обикновено обядът на Бабинден е обилен, шумен и изпълнен с веселба и добро настроение.
Бабата и майките си разказват една на друга забавни случки, като не спестяват и пиперливите и интимни подробности. Разиграват се и разни сценки със сексуален подтекст за още повече забавление.
На угощението е забранено да присъстват мъже, така че жените могат да се наприказват на спокойствие, колкото и нецензурни да са разговорите им. По-възрастните жени си припомнят, че на Бабинден цели населени места са се огласяли от смеха на насъбралите се баби и невести, толкова шумно и весело било.
Нерядко обядът се проточва чак до вечерта, когато е време за хоро на мегдана.