Сатурн и Луната се сближиха, кърджалийски астрономи уловиха мига На 4 януари 2025 година в Обсерваторията проведоха първото за годината наблюдение

Ваня ИВАНОВА

Още от ранния следобед в събота екипът на Астрономическа обсерватория „Славей Златев“ в Кърджали подготви телескопите и необходимата техника за провеждане на първото за 2025 година наблюдение. Очакваното събитие беше сближаване на Сатурн с Луната.

От Кърджали пълно закриване на Сатурн от Луната не се наблюдава, а уловихме само сближаването на двете небесни тела. Регистирахме събитието в 20:14 часа. Заради облачното време успяхме да направим само няколко снимки. Показваме  най-добрата, дело на Атанас Митрев, ученик от Езикова гимназия «Христо Ботев», един от най-успешните кръжочници. Направена е с телескоп система Нютон 200/ 800 – двадесет сантиметров телескоп, продължителност на експонацията 1 секунда, фотоапарат Canon 2000D, каза за «Нов живот» астрономът Бончо Бонев. Той припомни, че последното такова събитие е наблюдавано на 21 август 2024 година. Имало е и през 2007 година. Явлението не е често, но не е и рядко като минаването на Халеевата комета.

Последните вечери се вижда едно небесно тяло, близо до Луната. Това не е Сатурн, а Венера. На 3 януари имаше съединение на Венера с Луната, когато двете небесни тела застанаха най-близо едно до друго, обясни директорът на Астрономическата обсерватория Агоп Узунбохосян.

Ученият заостри вниманието на любителите астрономи към предстоящите през годината интересни небесни явления.

Януари е месец, изпълнен с небесни чудеса, които ще очароват както начинаещите, така и опитните в астрономията. Нощното небе ще предложи изключителна възможност за наблюдение на парад на планетите, метеоритен дъжд и уникални лунни фази, ще разкрие изумителен парад на четири ярки планети – Венера, Сатурн, Юпитер и Марс. Тези небесни тела ще се подредят в един грандиозен вечерен спектакъл, достъпен за наблюдение дори с невъоръжено око.

Началото на 2025 година е благоприятно за наблюдение на всички планети от Слънчевата система, само Меркурий се вижда трудно, защото е близо до Слънцето. За любителите на наблюдения мога да кажа, че Венера и Меркурий се виждат сутрин преди изгрев и вечер след залеза слънце. Марс може да се види през цялата нощ на календарната година. Сатурн залязва след 21 часа. Юпитер ще бъде близо до една ярка звезда от съзвездието Телец и с малък телескоп или добър бинокъл ще могат да се видят и четирите му спътника, съветва опитният астроном.

Персеидите, един от най-атрактивните метеорни потоци, са обект на ежегодни наблюдения от участниците в Лятната школа по астрономия на Белите брези, Това лято те ще са трудни за виждане. На 9 август – няколко дни преди максимума на потока, ще има пълнолуние и то ще пречи.

През 2025 година предстоят 2 лунни и 2 слънчеви затъмнения. Пълните слънчеви затъмнения няма да могат да се наблюдават от територията на България. На 7 септември ще им пълно лунно затъмнение. У нас ще може да се наблюдава след като изгрее Луната. Комети ще има много, но те са трудни за наблюдение. Не може точно да се определи колко видима ще бъде една комета, каза Узунбохосян.

Снимки: Ваня Иванова и Атанас Митрев

Последвайте ни и във Facebook

1 Отговор

  1. Анонимен каза:

    Колко струва телескопа

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *