Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, по Черноморието – между 10 и минус 5 градуса, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това съобщи за БТА главен асистент д-р Красимир Стоев – синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната.
През януари се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в Северна България и по високите полета е между минус 2 и 1 градуса, по Черноморието, в Горнотракийската низина и по долината на река Струма – от 0 до 4 градуса, а в планинските райони – между минус 10 и минус 3 градуса.
Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която е между 30 и 70 литра на квадратен метър.
Януари ще започне със слънчево време, но към 4 и 5 януари се очакват валежи и понижение на температурите
Месецът ще започне с топло и предимно слънчево време, на места в низините с краткотрайни сутрешни мъгли. На 4 и 5 януари динамиката на атмосферните процеси ще се увеличи. Повишава се вероятността за създаването на валежна обстановка и за понижение на температурите. След временно спиране на валежите и слабо повишение на температурите, в края на периода отново ще започнат валежи, предимно от сняг.
През повечето дни от второто десетдневие времето ще се определя от серия средиземноморски циклони, преминаващи през страната или южно от нея. Често ще има валежи, предимно от сняг. През периода температурите ще бъдат по-ниски от обичайните, а валежите – ще са над климатичните норми.
През първите дни от третото десетдневие времето ще е спокойно, антициклонално; на места в равнините – мъгливо. Температурите относително ще се повишат. През втората половина от периода се повишава вероятността за валежи и за значително понижение на температурите.
През януари са най-ниските температури у нас, абсолютният минимум е от минус 38,3 градуса от 7 януари 1947 г. в Трън
Януари е най-студеният и най-снежният месец от годината, и обикновено той определя характера на зимата – мека, нормална или сурова. През януари има най-голяма вероятност за нахлувания на арктичен въздух от север, при което често се формират средиземноморски циклони и се създават условия за продължителни обилни снеговалежи – типична зима. В Северна и Източна България това често е комбинирано със силен северен вятър. Има снежни виелици, навявания, образуват се преспи, което допълнително усложнява зимната обстановка.
Средният месечен брой дни със снежна покривка е най-голям в Северозападна България – около 20, и най-малък е по Черноморието – от два до пет.
Обикновено през януари са дните с най-ниски температури от годината – след нахлувания на арктичен въздух, стихване на вятъра и изясняване. Абсолютният минимум за страната е минус 38,3 градуса, измерен в град Трън на 7 януари 1947 г.
През януари има и интензивни затопляния, при които температурите са се повишавали до 20-23 градуса, пояснява главен асистент д-р Красимир Стоев.
Астрономическата справка за януари
В началото на месеца слънцето в София изгрява в 7 часа и 57 минути, а залязва в 17 часа и 3 минути. Продължителността на деня е 9 часа и 6 минути.
В края на януари слънцето изгрява в 7 часа и 42 минути, и залязва в 17 часа и 38 минути. Продължителността на деня вече е 9 часа и 56 минути.
Фазите на луната през месеца са: на 7 януари е първа четвърт, на 14 януари е пълнолуние, на 21 януари – последна четвърт, а на 29 януари е новолуние.
Fakti.bg