Турция намали основния лихвен процент, но няма място за радост Икономисти реагират противоречиво на решението на Централната банка

Висшият финансов регулатор на Турция намали основния лихвен процент от 50% на 47,5%, което представлява корекция от 2,5 процентни пункта.

Решението е необчаквано на фона на предишната строга парична политика на Централната банка, насочена към борба с високата инфлация, която дълги години оставаше един от основните икономически проблеми в Турция. Политиката на високи лихви, прилагана през последните две години, имаше за цел да ограничи инфлацията и да стабилизира турската лира.

В изявление Централната банка отбелязва, че намаляването на ставката има за цел да стимулира икономическата активност и да създаде благоприятни условия за вътрешния растеж. Решението отразява и новата стратегия на регулатора, която включва адаптиране на паричната политика в отговор на текущите икономически условия и забавяне на инфлационния натиск.

Икономистите обаче реагираха противоречиво на това решение. Някои експерти изразиха опасения, че облекчаването на паричната политика може да доведе до увеличаване на натиска върху националната валута. Други смятат, че намаляването на лихвите ще даде тласък на увеличаване на инвестициите и съживяване на икономиката.

Във всеки случай тази промяна се случи на фона на обща тенденция в Турция за преразглеждане на икономическите политики в условията на глобална нестабилност и инфлационни рискове.

По-рано писахме, че в Турция е установено ново ниво на минималната заплата (минимална заплата) за 2025 г. С наближаването на края на годината милиони турски работници с нетърпение очакваха решение за увеличаване на минималната заплата. В условията на нарастваща инфлация този въпрос е не по-малко актуален за гражданите на страната.

Източник: Факти

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *