Историческият музей в Смолян отчита рекорден брой посетители през 2024г.

Регионалният исторически музей “Стою Шишков“ – Смолян успешно реализира своята мисия в събирателската, фондовата, експозиционната, научно-изследователската дейност и дигитализацията на музейните фондове.

Това сподели пред “Фокус” директорката на смолянския музей Валентина Василева.

“Изпълнявахме културни и образователни програми, които допринесоха за развитието на музея като модерен, културен, научен и образователен център. Много старание положихме да го популяризираме с цел да се увеличи броят на посетителите и да се увеличат собствените приходи на музея. Особен акцент поставихме върху работата с децата“, поясни Василева.

Директорката на музея подчерта, че в резултат на усилията на музейната колегия, за първите 11 месеца, музеят в Смолян отбелязва значителен ръст на посетителите спрямо предходната година.

“Касае аз абсолютни рекорди, каквито досега нашият музей не е постигал. До края на ноември, музеят са посетили над 20 000 души, като е надхвърлена миналогодишната бройка за цялата година.

Имаме почти двойно увеличение на посетителите спрямо последните пет години, като се има предвид, че две от тях бяха пандемични.

Имаме огромен ръст в собствените приходи. За цялата 2023 година собствените приходи на музея са 55 000 лв., а само за 11 месеца тази година те са над 62 000 лв. Имаме 3 пъти увеличение на собствените приходи спрямо петгодишния период назад“, посочи Василева.

Според нея двойно се е увеличила посещаемостта от страна на децата, учениците и младежите. Василева отбеляза, че
са организирали множество уроци по родолюбие през годината, в които са се включили над 500 деца.

Близо 200 са децата, които са играли игрите на родолюбието. Рекорден брой участници е имало и в лятната школа – близо 140 и те и отново са повече от предходната година.

Василева отбеляза, че са работили по важни проекти през тази година. “Първият от тях беше да подновим осветлението на музея, което бе силно компрометирано. От 630 осветителни тела на луминисцентното осветление, светеха само 125. Материалната база на музея се нуждае от голямо обновяване.

Не изцяло, но голяма част от залите бяха осветени със съвременно енергоспестяващо осветление. Особено сме доволни за подновената зала за временни изложби“, посочи директорът на музея.

Другият важен проект, който са реализирали тази година е “Фотоархивът на музея оживява“. С него спасяваме фотоархива на музея, който наброява над 72 000 музейни единици – кадри, снимки, диапозитиви, които са заснети преди десетилетия на фотоленти, които времето унищожава. Има опасност да изгубим безценно богатство събирано от музея пред годините. Много сме щастливи, че можахме да закупим специална техника, с която да дигитализираме голямото фотобогатство на музея, добави директорката на музея.

Smolyan.info

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *