Има недостиг на 30-40 хиляди медицински сестри, твърди Росица Генчева Рано или късно професионалистите по здравни грижи ще бъдат подобаващо оценени и у нас

Валентина ИВАНОВА

Името на Росица Генчева е известно и в медицинските среди, и сред най-добрите кулинари в страната. В продължение на 32 години тя оглавява Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАПЗГ/. Днес си спомня с носталгия за началото, когато тази важна организация прохожда. Нуждата от обединение на медицинските работници станала видна още през 1989 година и по примера на лекарите, те положили огромни усилия да си създадат асоциация.

Росица Генчева е от Пловдивско и идва в Кърджали през 1976 година, защото съпругът й,  военен диригент, е разпределен в родопския град. Тя вече е получила специалното си образование в елитното медицинско училище в София, което днес е Колеж „Йорданка Филаретова“. Започва като рехабилитатор в тогавашната окръжна болница, чийто директор е д-р Атанас Дафовски. Цялата й трудова кариера минава във физиотерапията. Дори след като се пенсионира през 2008 година, остава на 4-часов работен ден.

Натрупала огромен авторитет в сферата на здравеопазването. Неслучайно 32 години е лидер на Регионалната колегия, в която членуват 870 медицински сестри от всички здравни заведение в Кърджали, Момчилград, Крумовград и Ардино, работещите в училищното и детско здравеопазване, в стоматологичните кабинети и при общопрактикуващите лекари, както и акушерките, клиничните и рентгеновите лаборанти, рехабилитаторите и масажистите. Членството в Асоциацията е задължително – не можеш да упражняваш професията си, ако не си се записал в БАПЗГ.

До 1 май 2024 година в редовете й са били и медицинските фелдшери и лекарските асистенти, след това се отделят в своя организация.

Председателката винаги сърцато и убедително е отстоявала интересите на колегите си. Обяснява текучеството на кадри с ниските заплати – основното базово заплащане е 1450-1500 лева.

Идва млад човек с хъс за работа, с виждане напред, знаещ, можещ, но му дават една «никаква» заплата и той губи мотивация. Затова младите специалисти търсят препитание в частни лечебни заведения у нас или в чужбина, коментира Генчева.

Тя обяснява, че днес медицинските сестри и акушерките учат година повече и излизат с висше образование. Много от тях са защитили и магистърска степен. Например, главната медицинска сестра в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ Сейнур Мюмюн има две магистратури, а Белгин Садък е толкова добре подготвена, че за малко не стана директор на момчилградската болница. Работата им е изключително отговорна. Те намират сили да се грижат за болните и то с необходимото добро отношение. Ниското възнаграждение обаче ги кара да гледат навън. Затова в момента в лечебните заведение в България има недостиг от 30-40 хиляди сестри и още 10 хиляди – в детското и училищното здравеопазване.

Проф.д-р Тодор Черкезов, сегашният шеф на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“, е може би единственият ръководител в областта, който осигурява добавките за специалност на медицинските сестри, без никакви пазарлъци и допълнително убеждаване. Той първи увеличава заплатите на съсловието до нивата, постигнати в Колективния трудов договор, винаги е съпричастен с проблемите на персонала, обяснява Генчева.

В Регионалната колегия са изградили чудесно чувство на приятелство и солидарност. Може би са единствената професионална организация, която помага с по 200 лева на колегите си в нужда.

Председателката Росица Генчева сама се оттегля от поста си преди броени дни, макар да е избрана до 2027 година. Дава път на младите професионалисти. От висотата на своите 77 години тя пожелава на колегите си да бъдат оптимисти и вярва, че рано или късно ще бъдат подобаващо оценени. А в знак на уважение и признателност за приноса й в организацията, те я избраха за почетен председател.

Сега Генчева ще може да отдаде своето време на семейството и на любимото си занимание – кулинарията. Отдавна е станала известна със своите книги „Моите рецепти във Вашия дом 1001 – от А до Я“ и неповторимата „Кулинарна енциклопедия с 1555 избрани рецепти“. Третата «777 рецепти от близо и далеч» излезе в съавторство с Ваня Джорджевич.

Покрай кулинарството, Росица не е забравила и другото си хоби – пеенето. Репертоарът й включва близо 700 народни песни от всички краища на страната. Винаги, когато е в компанията на близки и приятели, сърце не трае и тя запява.

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *