Читалището в Пчеларово съживи коледарския дух

Исмет ИСМАИЛ

След дълго отсъствие, коледарските песни отново изпълниха въздуха на село Пчеларово. Народно читалище „Иван Буюклиев – 1926“ съживи този вековен обичай, като пренесе жителите и гостите на селото в една незабравима коледна приказка.

В салона на културната институция, жители и гости разгърнаха автентично коледуване, изпълнено с традиции и вълшебство.

Обичаят е представен от „златните пчеларовски баби“ на традиционна коледна седянка на сцената, така както си спомнят времето, в което коледарите са обикаляли по къщите, пеели са коледарски песни и са наричали.

Участие взеха и децата от Вокална група “Комета” при Средно училище “Христо Смирненски” в село Черноочене. Те с интерес слушаха разказите и песните.

Оркестър “Родопски фар” гр. Кърджали също изненада присъстващите като на родопското хоро се хванаха млади и стари.

Една от най-запомнящите се песни, посветена на Свети Никола, разтърси сърцата на присъстващите със своята мелодия и автентичен текст, характерен само за Пчеларово.

Възстановяването на коледарския обичай е не само празник за местните жителите, но и важен принос за опазването на нашето културно наследство, сподели с вълнение председателят на читалището д-р Ваня Михалева.

То показва, че традициите могат да бъдат живи и да вдъхновяват нови поколения, казват от читалищното ръководството.

Културната институция отбелязва успешна година, изпълнена с разнообразни културни събития.

 

Участията във фолклорни фестивали бяха допълнени от възраждане на обичаи. Създаването на театралната трупа „Арт кошер“, която спечели сърцата на публиката с постановката „Женско царство“ е най-голямото постижение.

Екипът на читалището изказва искрена благодарност на всички свои поддръжници. Вашата подкрепа, както материална, така и морална, ни вдъхнови да продължим да развиваме богатия културен живот на селото. Особено ценни за нас бяха топлите аплодисменти и положителните отзиви след всяко представление, споделят те.

 

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *