Защо задължително трябва да киснем ориза преди да го сготвим?

В забързания живот, в който микровълновата и фурната улесняват живота ни, често забравяме, че традиционните методи на готвене имат своята логика и ползи за здравето. Днес просто измиваме ориза и го загряваме в микровълнова за известно време и пухкавият ориз е готов. Но дали е достатъчно питателен и здравословен, в сравнение с този, който нашите майки и баби са приготвяли на бавен огън, след като са накисвали ориза за доста време. Нека ви кажем защо накисването на ориз преди готвене е толкова важно.

Ползи за здравето от накисването на ориз

Накисването на ориза преди готвене помага за усвояването на хранителните качества и помага за стимулиране на стомашно-чревния тракт и го прави ефективен при усвояването на витамини и минерали от ориза. Също така, накиснатият ориз се готви по-бързо и създава красива рехава текстура, което му позволява да запази ароматните елементи на ориза.

От началото на 12-ти век, измиването и накисването на ориза е важна стъпка, тъй като помага за премахване на нежеланите слоеве и също така прави ориза мек и пухкав. Накисването също ускорява процеса на готвене, тъй като зърното абсорбира водата и топлината допълнително омекотява зърното.

Премахва фитиновата киселина

Накисването на ориз също помага за премахването на фитиновата киселина, вещество, намиращо се в семената на растенията, което влошава усвояването на желязо, цинк и калций от тялото. Проучване казва, че се намира в по-големи количества в семена, зърнени храни, бобови растения и ядки. Това е основно единицата за съхранение на фосфор в семената и спира усвояването на минерали, а накисването на ориз във вода, помага за отстраняването на фитиновата киселина. Препоръчва се тези, които страдат от дефицит на цинк и желязо, да накисват ориза задължително.

Обикновеният къс ориз е добър за накисване, докато дългозърнестият басмати и други ароматни вариации, използвани за приготвяне на пулао или пилаф, не са подходящи за накисване, тъй като използват метода на абсорбция за готвене и накисването им засяга целостта на ориза.

Колко време да накисвам ориза?

Според проучване кафявият, черният, червеният и неполираният ориз трябва да се накисват за 6-12 часа, а полираният кафяв ориз трябва да се накисва за 4-6 часа. Лепкавият ориз се накисва най-добре за една нощ, а оризът басмати, жасмин и суши работят най-добре, когато се накиснат за 15-20 минути, пише actualno.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *