Кръг от български шпиони, работещи за Русия, е набелязал украински войници, за които се смята, че преминават обучение на сложни системи за противовъздушна отбрана в американска военна база. Такива обвинения бяха отправени в лондонския съд, пише The Financial Times.
На съдебните заседатели в Олд Бейли беше казано, че някои членове на групата са планирали операция в Patch Barracks, американско съоръжение близо до Щутгарт в Германия, от октомври 2022 г. до арестите им през февруари 2023 г.
Обвиненията са в рамките на процеса срещу трима български граждани, живеещи във Великобритания – Катрин Иванова, 33 г., Ваня Габерова, 30 г., и Тихомир Иванчев, 39 г., които са обвинени в заговор за шпионаж.
Прокуратурата твърди, че те са действали под ръководството на Ян Маршалек, австрийски гражданин, за когото се твърди, че е поддържал връзка с руското разузнаване. Марсалек, използвал псевдонима Рупърт Тич, вярва, че базата е домакин на украински сили, които се обучават да използват ракетната система земя-въздух Patriot.
Главатарят на групата, Орлин Русев, 46, е обсъдил с Марсалек използването на IMSI кечъри за прихващане и проследяване на данни от мобилни телефони от военен персонал в базата. Русев се призна за виновен в заговор за шпионаж.
IMSI устройствата могат да проследяват мобилни телефони и да извличат чувствителна информация като пароли.
Алисън Морган от Кралската прокуратура заяви пред съда, че това наблюдение е било извършено през октомври и ноември 2022 г. – „в абсолютно решаващ момент“ в пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
„Телефонът на украинския войник във въздушната база е напълно идентифициран и къде го носи, след като е бил обучен в тази авиобаза?“ – казва Морган.
Тя добави: „Това не може да бъде по-сериозно от гледна точка на вида информация, която се опитваха да съберат, за да позволят на хората да знаят къде точно може да са украинските войници с този тип въоръжение в бъдеще“.
Прокуратурата твърди, че Иванова и 43-годишният Бисер Джамбазов са пътували до Щутгарт през октомври 2022 г., където са заснели обекти в базата Patch Barracks като ограда, камери и инфрачервени сензори. Джамбазов се е признал за виновен в заговор за шпионаж.
На журито бяха показани съобщения в Telegram, в които Маршалек предупреждава Русев да внимава, „защото германците са много нервни в момента по отношение на руското разузнаване на място“.
Операцията е спряна от арестите на Русев, Джамбазов и Иванова на 8 февруари 2023 г. от британската полиция на адреси във Великобритания.
На съдебните заседатели беше съобщено и за по-ранна операция за наблюдение на руския гражданин Кирил Качур, който впоследствие беше определен от Москва за „чуждестранен агент“.
Докато са били на мисия за наблюдение на Качур около град Будва в Черна гора през януари и февруари 2022 г., както Иванчев, така и Иванова са се срещнали с руска шпионка, известна като Червеното врабче, твърди прокуратурата.
На журито бяха показани съобщения, в които Марсалек преди тези срещи изразява притеснения пред Русев за „съревнователни чувства“ между българските и руските екипи на терена.
Червеното врабче, чието истинско име не беше разкрито в съда, е планирала да арестува и екстрадира Качур със заповед на Интерпол, подпомогната от наблюдението на българина, казват прокурорите.
Иванова, Габерова и Иванчев отричат обвинението за заговор за събиране на информация, полезна за Русия между август 2020 г. и февруари 2023 г. Иванова също отрича да е притежавала фалшиви документи за самоличност.
Делото продължава.
Fokus.bg
пълни глупости.държавата да защити българите в англия