През ноември в РИОСВ –Хасково постъпиха 37 сигнала, като 12 от тях са приети на „зеления телефон“. Извършени са незабавни проверки, при които са констатирани 20 основателни сигнала. Голяма част от тях са относно замърсяване на въздуха в Кърджали и Димитровград; неприятни миризми в Хасково, Кърджали и Димитровград, както и наличието на нерегламентирани сметища.
В последните месеци се наблюдава трайна тенденция за увеличаване броя на сигналите, които не са от компетентността на екоинспекцията, като например: нерегламентирани зауствания на канализационни води в кв. „Кенана“- Хасково; отглеждане на стопански животни в населени места със замърсяване и миризми от дейността; течащи води от обратна канализация в Кърджали; изтичане на обратни води в кв. Болярово поради запушен канал; криза във водоснабдяването в с. Конуш; изхвърляне на оборска тор в двора на съседи в с. Остър камък.
Следва да се има предвид, че отглеждането на животни в населени места не е регламентирано от екологичното законодателство. Кметовете на общини определят с общинска наредба броя на животните, които могат да се отглеждат в населените места и маршрута за тяхното движение. Нерегламентираното изоставяне или изхвърляне на торов отпад върху почвената повърхност също се контролира от кметовете на общини, съгласно Закона за почвите.
Законът за ветеринарномедицинската дейност възлага на Българската агенция за безопасност на храните да контролира опазването на околната среда от дейностите пряко свързани с отглеждането на животни.
Що се отнася до сигналите за запушени канализации и течащи отпадни води следва да се прилагат разпоредбите на Закона за устройство на територията. Служителите на РИОСВ не осъществяват контрол и не са упълномощени да съставят актове за неспазване разпоредбите на ЗУТ, ето защо сигналите се препращат по компетентност до съответните общини. Обръщаме внимание, че проблемите с водоснабдяването са в правомощията на ВиК.
Последвайте ни и във Facebook