Йовковци градят задружна общност, твърди директорката Людмила Чаушева Обучението по „Джуниър Ачийвмънт“ възпитава в доброволчество и гражданска активност

Людмила Чаушева е родена в Момчилград. Завършила е начална педагогика и магистратура Начална педагогика с информационни технологии. От 29 години е в системата на образованието, от които 19 – в СУ „Йордан Йовков“ в Кърджали. Шест години заема длъжността заместник директор, а от 4 септември 2023 година е директор на училището.

В СУ „Йордан Йовков“ се обучават 967 ученици от 1 до 12 клас, разпределени в 38 паралелки. Преподавателите и непедагогическият персонал наброяват около 100 човека.

Въпросите зададе Валентина ИВАНОВА

– Госпожо Чаушева, СУ „Йордан Йовков“ е известно като училище за предприемачи. Но концертът на 7 ноември по случай патронния празник показа, че в него учат деца с много таланти. Как се съчетават двете направления?

– По държавния план-прием след 7-ми клас имаме паралелка с профил Предприемачество с интензивно изучаване на немски език и една – с английски език. От 1 до 12 клас прилагаме програмите на „Джуниър Ачийвмънт България“, което прави училището уникално и единствено такова в област Кърджали. Пречупваме всички дейности през тези програми. Те възпитават децата на доброволчество, гражданска активност, учат ги да работят в екип, да уважават мнението на другите, да работят за развитие на задружна общност. В подготовката на концертите се включват и ученици, и учители, и родители – затова са толкова успешни.

В училището имаме много надарени деца и много добри педагози, които работят с тях. Функционират групи по интереси като групата по танцово изкуство с ръководител Росица Христова, мажоретният състав с ръководител Радка Дукова, детската вокална група, водена от Гинка Матева, която неведнъж е завоювала призови места на национални и международни конкурси и фестивали. Възпитаници на групата за литературно-театрално изкуство с ръководител Елмира Димитрова откриха тази година концерта с откъс от „Боряна“ на Йовков.

– Как се отразяват европрограмите и националните инициативи на  живота в училище?

– Националните програми, по които работим, са „Заедно в изкуствата и спорта“ и „България – образователни маршрути“. По втората над 200 ученици пътуваха из страната и посетиха десетки исторически и природни забележителности. Тя вече приключва, но големият интерес и удовлетвореността и на учители, и на учители, и на родители ни кара да кандидатстваме отново.

По друга национална програма започваме изграждане на комбинирано спортно игрище за баскетбол и волейбол с фитнес уреди на открито. Финансирането е осигурено, но търсим допълнителни средства за втория етап, в който планираме да добавим и футболно игрище, а и да реновираме дворното пространство.

Изграждаме малък СТЕМ-център за природни науки, математика и изкуства. Предстои обзавеждането му, обществените поръчки са минали.

Европроектът „Успех за теб“ дава възможност да се обърне специално внимание на надарените ни деца, като се работи с тях в малки групи. Той се прилага от 1 до 12 клас. Вече дава резултати – Даниела Кузманова получава стипендия като млад талант в сферата на литературата.

Успехите на нашите деца се дължат и на работата на колегите, които се раздават безрезервно, не пестят сили, време и енергия.

– Разбрах че един проект, на който много държите, не е получил одобрение – разкажете за него.

– Подготвихме проект за изграждане на външен асансьор, тъй като имаме осмокласник с диагноза „Чупливи кости“, който е в инвалидна количка. Той е в нашето училище още от подготвителна група и чувстваме голям ангажимент към него. Нямаме изградена рампа, в момента ползва робот за изкачване на стълбите, но съоръжението вече не е подходящо. През годините много дарители имаха желание да дарят рампа, но инфраструктурата на сградата не позволява монтирането й, стълбите са много стръмни. Затова в училищната общност се роди идеята за външен асансьор. За съжаление проектът не получи подкрепа по националната програма. Ние обаче не сме се отказали и търсим други възможности за кандидатстване.

– Г-жо Чаушева, преди време „Йордан Йовков“ влезе в новините с остър проблем с отоплението. Как посрещнахте тази зима?

– Отоплителната система е изцяло реновирана, сградата е санирана. Осигурена е конфортна среда за учениците и персонала. Материалната база в едно училище е обект на постоянни грижи и модернизация. Последните години бяха извършени подобрения на стълбищните клетки, на фоайетата, на класните стаи, обзаведени с модерно оборудване, подсигуряващо съвременния учебен процес.

СТЕМ-лабораториите по наука, математика и технологии дават възможност за интерактивно проектно-базирано обучение, което сме заложили.

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *