Нов живот
Комисията за енергийно и водно регулиране, проведе открито заседание и обществено обсъждане по доклад и проекторешение за изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2025 г.
Съгласно изчисленията на регулатора през 2025 г. за 4 регионални дружества се предвижда намаление на цените на ВиК услугите спрямо действащите цени за 2024 г. – в областите Добрич (с -15,4%), Хасково (с -6,2%), Кърджали (с -1,2%), Ловеч (с -0,9%). За 14 регионални дружества се предвижда увеличение до 5% на цените на ВиК услугите. За 9 регионални дружества планираното увеличение е между 5% и 10% спрямо действащите цени, а за 1 дружество увеличението е над 10 % – в област Сливен (с 19,2%).
Ивайло Касчиев – ръководител на работната група, предложи Омбудсманът да внася обобщени доклади за постъпилите жалби към институциите, които контролират операторите. По отношение на надеждността на данните за доходите на гражданите, КЕВР ползва информация от Националния статистически институт и ако има възможност да се повиши тяхната надеждност ще бъде в полза на всички. Касчиев отрече твърденията, че коефициентът „.Qе“, който отчита реалните разходи за електроенергия спрямо заложените в бизнес плана и изпълнението на относимите показатели за качество е бил разработен, за да натиска цените. За съжаление, малко оператори успяват да си изпълнят показателите си за качество и няма как да се толерира повишаване на загубите и неизпълнение на заложените цели.
КЕВР стимулира ВиК операторите да подават към регулатора реалните данни за добитата вода на вход, така че достоверността на тази информация да се повишава. В първоначалния вариант на ПВУ е имало проект, който предвиждал финансиране на монтирането на водомери на всички водоизточници на питейна вода, но този проект отпаднал от плана, защото никоя институция не си го е припознала и не е изискала да ръководи тази инвестиция. Във връзка с водната криза, Касчиев каза, че регионалната политика за ВиК структурата се води от Министъра на регионалното развитие, а на общинската инфраструктура се води от съответните общини и не е в компетентността на КЕВР нито да ръководи изграждането на ВиК инфраструктура, нито да контролира по какъв начин ВиК операторите стопанисват публичните активи – това трябва да се прави ежедневно от собствениците на инфраструктурата. Договорите, които са сключени межди асоциациите и ВиК операторите могат да бъдат прекратени и ако някоя асоциация счита, че има съществено и трайно неизпълнение по тях , то следва да си изпълни правомощията и да стартира процедура по прекратяването им. На въпроса дали могат да бъдат компенсирани потребителите при влошеното качество на услугата се изтъкна, че във всички становища на КЕВР по закона за ВиК е предлагано да се заложи конкретна разпоредба ВиК операторите да са длъжни да намаляват цената в случаите, в които е установено, че предлаганата вода не отговаря на изискванията за нейното качество, което обаче не се е реализирало. КЕВР ще даде такова предложение отново в поредната версия на закона за ВиК, но потребителите трябва да знаят, че във всеки един момент могат да оспорят в съда натрупаните задължения за този период. КЕВР от дълги години апелира да бъде въведено водно подпомагане на доходите на уязвимите потребители, както е въведено във всички държави в Европа.
В заключение председателят на КЕВР Иван Иванов подчерта, че Комисията определя единствено пределни цени на ВиК услугите. Асоциациите по ВиК и съответните оператори могат по собствена преценка и по обективни критерии да намалят тези цени, които в последствие се въвеждат със заповед на Областния управител.
В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2025 г. Окончателно решение регулаторът ще приеме на закрито заседание на 19.12.2024 г. Откритото заседание и общественото обсъждане бяха излъчени онлайн на интернет страницата на КЕВР.
Последвайте ни и във Facebook