Финансов шок в Русия: Рублата се срина до 114,5 за 1 долар Бедност, хиперинфлация и дефицит на основни стоки очакват поданиците на Путин за ЧНГ

Руската рубла се срина до ново най-ниско си ниво спрямо щатския долар.

Това се случва след като през последните седмици се засилиха опасенията от сериозна ескалация на войната в Украйна, която продължава вече почти три години. Новите западни санкции също оказват сериозен натиск върху руската валута. В същото време възможностите за експорт на режима в Кремъл са силно ограничени.

В 11:20 ч. по Гринуич рублата премина 110 спрямо долара за първи път от 16 март 2022 г., съобщи руската държавна агенция РИА Новости, като се позова на пазарни данни. Само няколко часа по-късно руската валута пропадна и до 111 за долар.

Руските пари се търгуваха на нива от около 75-80 за долар преди началото на пълномащабната агресия срещу Украйна.

Руският министър на финансите се опита да разсее опасенията от резкия спад на валутата, като заяви, че той ще бъде „много благоприятен за износа“, което на практика не е вярно, защото Москва не изнася нищо друго освен суровини.

Далеч по-сигурното е, че руснаците ще бъдат ударени по джоба и ще трябва да плащат повече за внос, което заплашва да повиши и без това високата инфлация в страната.

Централната банка повиши лихвените проценти до 21%, което е най-високата им стойност от повече от две десетилетия, за да се опита да овладее ръста на цените.

Дори руските финансови експерти не крият, че в момента местните пари все повече заприличват на хартийки и че няма реален механизъм за противодействие на случващото се. Вече се говори за стоков дефицит и дори за котировки от 150 рубли за долар.

От началото на ноември обменният курс на долара спрямо рублата започна да нараства. Наталия Пириева, водещ анализатор в инвестиционната компания Цифра Брокер, заяви пред РБК, че основната причина за спада на рублата се дължи на недостига на валутна ликвидност (износът намалява, включително поради влошените условия на петролния пазар, докато вносът нараства в края на годината в очакване на новогодишните празници).

Николай Дудченко, анализатор във финансова група „Финам“, изтъкна, че руската валута на практика няма силни защитни механизми срещу отслабване.

„Банката на Русия вече заяви, че впоследствие високият курс трябва да ограничи вноса, което ще може да овладее отслабването на валутния курс. Курсът обаче вече няма такъв ефект“, твърди експертът.

Заместник-председателят на Комитета на Държавната дума по икономическа политика Михаил Делягин нарече причина за спада на рублата политиката на Банката на Русия.

„Повишаването на основния лихвен процент в условията на изкуствено създаден глад за пари води не само до ускоряване на растежа на цените, но и до обезценяване на рублата. През 2014 г. многократно преминахме през това. Преминахме през него и през втората половина на миналата година. Планираните инвестиционни проекти стават нерентабилни и предприятията се отказват от тези проекти. А парите, които предприятията са натрупали, трябва да отидат някъде. Единствената възможна посока за масовите инвестиции днес е валутният пазар. Съответно тези пари се използват за покупка на валута. Тъй като търсенето на валута рязко нараства, обменният курс на рублата пада“, обясни ситуацията Делягин.

В следобедните часове на 27 ноември обменният курс на долара спрямо рублата на международния валутен пазар надхвърли 112 рубли. Към 15:39 ч. московско време доларът се търгува около 114,5 рубли, а еврото – 120 рубли.

OFFNews

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *