Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години. Заболяването е потвърдено в град Велинград, община Велинград, област Пазарджик. То е констатирано в пет взаимосвързани животновъдни обекта, в които се отглеждат общо 1769 овце, съобщиха от Агенцията.
По информация на ОДБХ-Пазарджик, заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните на обектите. През този период животните са били лекувани от регистрирани ветеринарни лекари, без уведомяване на компетентните органи. По случая БАБХ е сезирала Прокуратурата на Република България.
Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград, общ. Велинград, обл. Пазарджик.
Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Алендарова, Долна Дъбева, Света Петка, Грашево от община Велинград, област Пазарджик; град Ракитово, град Костандово, село Дорково от община Ракитово, област Пазарджик.
Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство – хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обекта.
Част от мерките включват ограничаване на придвижването на дребни преживни животни на територията на областта, с изключение на тези насочени за незабавно клане; извършват се клинични прегледи във всички обекти за ДПЖ на територията на областта и др.
Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети. БАБХ напомня, че неспазването на правилата за биосигурност и прикриването на информация за заболявания създават сериозен риск за здравето на животните.
Своевременното информиране на официалните власти при установяване симптоми на чумата по дребните преживни животни е отговорност на стопаните и регистрираните ветеринарни лекари.
Последният регистриран случай на чума по дребните преживни животни у нас е бил през лятото на 2018 г. в региона на Болярово, област Ямбол. IБГНЕС