43 заповеди за защита от домашно насилие са издадени в област Кърджали през тази година През 2023 година общият брой е 81

Нов живот

Съдебните заповеди, издадени за защита от домашно насилие през тази година в областта, са 43. От тях 27 са за незабавна защита, а 16 за постоянна. Най-голям е техният брой на територията на Районно управление-Кърджали – за 2024 г. са 37, от които 31 са за незабавна защита, 6 за постоянна. Статистиката съобщи регионалният координатор по въпросите за защита от домашно насилие в ОДМВР-Кърджали инспектор Станимир Тодоров.

Инспектор Тодоров

През 2023 г. общият брой на издадените съдебни заповеди за защита е 81, от които 77 са били на територията на РУ-Кърджали. Според началника на най-голямото Районно управление главен инспектор Никола Палахутев при подаден сигнал за домашно насилие следва задържане на проявилите агресия и помощ на пострадалите за получаване на защита. Така се действа и в случаите на нарушение на издадена вече съдебна заповед.

Полицейските служители, ангажирани със случаите на домашно насилие, оказват съдействие на потърпевшите, ако желаят да получат закрила, за попълване на необходимите документи. От отдел „Охранителна полиция“ отбелязват, че намесата на органите на МВР при такива случаи е била навременна и ефективна, тъй като няма тежко пострадали в условията на домашно насилие.

През тази година са образувани общо 28 досъдебни производства за престъпления, свързани с домашно насилие: телесни повреди, нарушение на заповеди за защита и закани в условията на домашно насилие. За 2023 година разследванията по тези текстове в ОДМВР-Кърджали са били 15 броя.

През 2023 година в съда са били внесени 10 прокурорски акта по текстове от Наказателния кодекс, свързани с домашно насилие, осъдените лица са 4. До този момент  през 2024 г. са внесени 5 прокурорски акта, 9 са осъдените с влязла в сила присъда лица, от които 1 с ефективна присъда, 2-ма с условна, на 6-ма са наложени глоби.

От Охранителна полиция в ОДМВР-Кърджали напомнят на потърпевшите от домашно насилие да подават незабавно сигнали на единния европейски номер 112 за своевременна намеса и предотвратяване на престъпления от такъв характер. Помощ може да бъде потърсена и на национална телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18 676, национална телефонна линия за деца 116 111 и национално бюро за правна помощ 0700 18 250.

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *