Наскоро в СУ «Отец Паисий» в Кърджали ученици от 5 до 7 клас започнаха да си оставят телефоните преди влизане в клас. Това предизвика редица дискусии. Ето как коментират инициативата «Без телефони в клас» родители на ученици.
Кера Лефакева, баба на ученик
Аз съм твърдо За. Против телефоните в училище съм изобщо. Децата гледат непрекъснато в телефоните, въобще нищо друго не ги интересува, пращат си непрекъснато на вайбър разни съобщения и снимки и, колкото и да ги ограничаваш, те намират начин да си комуникират и да гледат в телефона. Като им вземат устройствата, няма да се разсейват излишно.
Стоян Стоянов, баща на петокласничка и десетокласник:
Смятам, че трябва задължително да се прибират телефоните на децата, щом влязат в училище. Защото те направо ги обсебват. Постоянно се караме, че се прекалява с ползването на устройствата. Направо е болестно състояние.
В началото на учебната година моят син ми казва, че не вижда какво пише учителката, на дъската. Притеснихме се с майка му и го заведох на очен лекар, за да видя дали не се налага да слага очила. Медикът ми каза, че това било болестта на новото време. От това гледане отблизо окото става мързеливо и човек започват да не виждат надалече. Дори докторът ми сподели, че не може да се справи с проблема при неговите двама синове.
Освен това синът ми «виси» на телефона до късно през нощта.
Не може да седиш до 3-4 часа сутринта и да искаш да станеш навреме и да си пълноценен.
Дъщеря ми е в 5 клас и е същата.
Нели Кюпрюджиева, свързана с образованието, баба на първокласничка
Там където е необходимо, може да се ползват телефони. Например учениците биха могли ги да ползват, както и таблети, когато учат нещо по математика и си го вземат директно от някоя платформа. Или когато учат език, но да не е през целия час.
По останалите предмети биха могли да търсят информация от други източници, извън учебниците. Но това трябва да го прецени учителят. Когато трябва да се прослуша някакъв текст, с интерактивна дъска, да ползват таблет, да могат да си служат, но да е в една четвърт от часа или може би в една пета. През другото време да могат да общуват, да се изразяват, да мислят.
Ако ползват устройствата през цялото време, няма как да се съсредоточат в материала, който се преподава.
Общо взето в училище не е добре да им се пържи мозъка с електронни устройства. Имаше една вълна, в която се говореше непрекъснато за интерактивни методи за обучение чрез различни платформи. Но като се премине определена граница, това вреди. Затова е добре учениците в по-голямата си част да бъдат без телефони.
Да четеш от екрана непрекъснато, уврежда целия организъм. Нашите очи не са устроени да гледат в екрани. По някакъв начин се видоизменя физиологията на човека.
Проблемът също е психологически – децата стават много зависими от телефона и не могат да общуват, което прави речникът им много беден.
А платформите, които ползват за обучение по математика и по български език, ги прави мързеливи. Вече има и програми за рисуване и тогава къде отива творчеството?
По темата работи Ваня Иванова
Последвайте ни и във Facebook