Анкета на «Нов живот»: Одобрявате ли инициативата «Без телефони в клас»? Как коментират идеята педагози от Кърджали

 Наскоро в СУ «Отец Паисий» в Кърджали ученици от 5 до 7 клас започнаха да си оставят телефоните преди влизане в клас. Това предизвика редица дискусии. Ето как коментират инициативата «Без телефони в клас» родители на ученици.

 Златка Пеньова, директор на ОДК-Кърджали

Златка Пеньова

Одобрявам идеята. Според мен трябваше много по-рано да се въведе. Отдавна трябваше да се вземе решение на национално ниво, Министерството на образованието и науката да прояви гъвкавост и активност и да ограничи телефоните в клас.

В училище децата са в безопасна среда, родителите трябва да са спокойни , че децата им са обгрижвани и не е необходимо през 5 минути да им звънят.

И те пък по всякакъв повод да се обаждат на родителите си

Учителите могат да решат всеки възникнал проблем или да прецеянт дали е наложително да се обаждат на родителя

При нас не сме го въвели като изискване, но не ги ползват по време на заниманията. Но може да помислим и ние да го въведем.

 Юлия Чортленева, преподавател по история в СУ «Христо Смирненски» – Черноочене

Юлия Чортленева

Зависи от децата. В нашето училище учениците до 4 клас почти нямат мобилни телефони, 5-8 не ги вадят в часовете, но си ги носят, за да се свързват с родителите си. Има единични случаи, когато някой ученик показно ползва устройство. Когато преподавателят му направи забележка или го погледне строго, прекратява веднага. Нашите деца са много по-дисциплинирани в сравнение с връстниците си в големите градове.

Има колеги, които събират телефоните преди да започнат урока. Има обаче часове за работа с техника или когато се налага учениците да търсят информация извън учебния материал.

С две думи бих казала че при нас изобщо не са фактор по който да разсъждаваме толкова сериозно но в градовете е по сериозен проблемът.

Ръководството на всяко училище трябва да прецени според децата, за да не се почувстват дискриминирани.

Мустафа Шефкет, директор на Професионална гимназия по горско и селско стопанство

Мустафа Шефкет

Тази практика отдавна е въведена в нашето училище, първо беше пробно, само в някои класове. Преди две години, когато станах директор, вече е ежедневие и е въведено на 100%. Учениците свикнаха и го правят без проблем. Имаме си кутии, всеки си оставя телефона и тогава влиза в клас. Родителите ни подкрепиха още в началото, за да въведем ограничението без сътресения.

Когато имат нужда да търсят информация в интернет, във всяка стая имаме лаптопи и компютри, така че не е нужно да се взират в телефоните си.

 

Последвайте ни и във Facebook

1 Отговор

  1. Арда каза:

    Все още ли се чака .мон да забрани веднага телефона. Учат ли или телефонна централа са в класовете.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *