На 9. и 10. ноември 2024 г. в Езиковата гимназия „Христо Ботев“, гр. Кърджали, се проведе майсторски клас по математика на тема „Иновативни подходи за преподаване в контекста на НВО и ДЗИ“. Събитието събра 30 учители от област Кърджали, разделени в две групи, с цел да подобрят своите педагогически умения и да обменят добри практики.
Основен акцент на обучението беше подготовката на учениците за успешно представяне на националното външно оценяване (НВО) и държавните зрелостни изпити (ДЗИ), както и повишаване на четивната и математическата грамотност.
Обсъждани бяха стратегии за развиване на четивната грамотност чрез разбиране и прилагане на математически формули и задачи, включително такива от по-висока степен.
Участниците разгледаха алтернативни подходи към теми като вероятности, комбинаторика и екстремални задачи в геометрията. Представени бяха графични методи и задачи, насърчаващи логическото мислене, както и задачи от изследването PISA и модели за интеграция на финансовата грамотност в учебните часове. Математиците обсъдиха начини за мотивиране на учениците да участват в национални и международни състезания.
Сесиите включваха игрови методи, практически упражнения и дискусии за диференциран подход в обучението водени от лекторите проф. д-р. Росен Николаев – Икономически университет Варна, д-р Танка Милкова – Икономически университет Варна, г-жа Мария Митрева и г-жа Милена Кьосева, старши учители по математика – ЕГ „Христо Ботев“. Майсторският клас се осъществява със съдействието на старши експертите Венета Добрева и Емел Бабаева от РУО – Кърджали.
Участниците оцениха високо практическата насоченост на семинара и обмена на добри практики. В края на събитието бе зададена домашна работа – изготвяне на примерен вариант за НВО или ДЗИ, като предстоящата оценка ще се проведе в онлайн среда чрез платформата Microsoft Teams. Учителите предложиха бъдещи теми за обучение, като приложения на математиката в STEM дисциплините и разработване на повече материали за работа с различни нива на подготовка на учениците.
Майсторският клас завърши с ясно изразено желание за дълготрайно сътрудничество и продължаващо професионално развитие.
Последвайте ни и във Facebook