Forbes: Сезонът на украинските удари с ATACMS може да бъде кратък, но и изключително разрушителен

Украйна вероятно разполага с едва около 50 произведени в САЩ ракети ATACMS с голям обсег, така че „сезонът“ на тяхното използване може да не продължи дълго, коментират в редакцията на американското списание Forbes.

„Възможно е да е имало само две доставки на ракети: една в края на 2023 година и друга през март 2024 година. Взети заедно, тези две доставки може да включват по-малко от 50 ATACMS. През последната година украинската армия е извършила най-малко осем атаки с такива снаряди. При повечето от тях е използвана повече от една ракета“, изчисляват от редакцията.

Смята се, че ракетите ATACMS може да са на изчерпване. Forbes припомня, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън все още има правомощията да прехвърли на Украйна излишък от американско оръжие на стойност милиарди долари. Освен това във Вашингтон обещаха да изчерпят тези правомощия преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.

„Тези милиарди долари биха могли да покрият разходите за подмяна на голям брой ATACMS, всяка от които струва около един милион долара към момента на производство. Но армията на САЩ се ангажира да поддържа собствения си запас от ATACMS, докато новата Precision Strike Missile стане налична“, се казва в статията.

В крайна сметка, като се има предвид недостигът на доставки, Украйна може да запази своите ATACMS за най-ценните цели, за да се „наслади на кратък и изключително разрушителен сезон“ на използването на тези ракети.

„До края на януари две неща са възможни или дори вероятни: Украйна може да изчерпи запасите от ATACMS и новата администрация на Тръмп може да намали или дори да прекрати помощта на САЩ за Украйна, както и да отмени разрешението за украинците да използват американски оръжия по цели в Русия… Това не означава край на украинските далекобойни удари: Киев разработва свои собствени оръжия… Но ATACMS са уникално ефективни, макар да са малко на брой“, обобщава изданието.

Fokus.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *