Ботевци: Денят на четенето – необходим и възможен

Нов живот

Възпитаниците на ЕГ „Христо Ботев“ отбелязаха за втора година световния ден на четенето 15. ноември. Денят мина под мотото „Ботевци четат с малки и големи момичета и момчета“. Учители и ученици организираха поредица от инициативи, посветени на четенето, в които се включиха над 400 гимназисти, което доказва неговата необходимост и възможност за активност от страна на младите хора.

Учениците от VIII А клас организираха дарителска акция на любими детски  книжки и  посетиха малчуганите  от детска градина „Максим Горки“. Те им четоха  детски приказки, а след това децата споделяха кои са им любимите приказни герои. Срещата приключи с подаръци – детски книжки, с които гимназистите показаха, че вълшебството на приказките  и четенето се случва, когато имаш желанието да споделиш любима книга с приятел. След вълнуващите моменти с малките, учениците от VIII А клас присъстваха в час по литература с ХI Г клас, които представиха част от пиесата на Станислав Стратиев „Балкански синдром“. Госпожа Надежда Карагьозова – учител по български език и литература, представи особеностите на драматургичния текст, „потопи“ присъстващите в една отминала епоха и запозна младежите с различните техники за четене

Учениците от VIII Б и от VIII В клас също активно се включиха в маратона на четенето. Героите от епическата поема „Илиада“ и от Шекспировата трагедия „Хамлет“ сякаш оживяха в актовата зала на Езиковата гимназия. Осмокласниците и техните учители – госпожа Ширин Хаджиева и госпожа Рада Ангелова, подготвиха вълнуващо представяне на изучаваните творби. Така в рамките на един учебен час всички се докоснаха до античния поет Омир и до ренесансовия гений Шекспир.

В  инициативите, посветени на деня на четенето, се включиха и учениците от Х Б клас в часовете по история и цивилизации с преподавател Павлина Чавдарова. Те разлистиха историческата енциклопедия „Кой кой е в Средновековна България“, от която изчетоха не само известни факти, но и подробности, за които обикновено се знае малко. Окан Мехмед и Алейна Самиева от 10Д клас влязоха в ролята на учители и проведоха изключително вълнуващ час с осмокласници род мотото „Иновациите започват с четенето“ Те споделиха какви са ползите от четенето и  достигнаха до извода, че четящите хора се превръщат в успешни личности. Госпожа Николина Мавродиева провокира учениците с творчески задачи и умело съчета четенето на книги с дигиталния свят.

Зрелостниците от XII Д клас проведоха урок на тема „Часът на Дамян Дамянов“. Запознаха се с творческия път на поета и прочетоха любими негови стихотворения. Всеки сподели какво го е развълнувало най – много в произведенията. Последва дискусия за ролята на любовта в живота на човека. Учениците направиха и съпоставка с творчеството на Димчо Дебелянов. Накрая учителят им по български език и литература – Рада Ангелова, направи извод за мястото на Дамяновата поезия в литературата ни.

Ботевците от X A клас подготвиха представяне на Алековата книга „Разни хора, разни идеали“. Те прочетоха четирите фейлетона и направиха съпоставка между времето на автора и нашето съвремие. Стигнаха до извода, че Алеко Константинов е толкова обичан и популярен автор, защото звучи актуално и днес. Госпожа Станислава Иванова, учител по български език и литература, поздрави учениците за адекватните изводи и направените междутекстови връзки.

Учениците от театралното студио на български език, с ръководител госпожа Маргарита Маргаритова, бяха едни от най-атрактивните четящи ученици, защото те представиха четенето като „репетиция на маса“, за да покажат дългия процес на четене и осмисляне на художествения текст преди той да „оживее“ на сцената.

 

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *