За първи път в Кърджали бе показана уникална за България обърната икона на Свети Димитър (Снимки) Двама светци събраха любознателна публика в музея на 8 ноември

Валентина ИВАНОВА

Двама светци събраха любознателни кърджалийци в Регионалния исторически музей в петък. В православния календар на 8 ноември е Денят на Архангел Михаил, но по стар стил се почита Свети Димитър Солунски.

Даниела Коджаманова, директор на музея, припомни, че Свети Димитър е един от най-тачените светци в пантеона на православието, особено за българите, защото е светец-покровител на династията, възстановила Втората българска държава.

За първи път в целия й блясък пред публика бе показана уникална икона на Свети Димитър, с две изображения, рисувани едно върху друго в два различни века, при това обърнати на 180 градуса. Първият слой е положен през 17 век, а вторият – през 19-ти.

Д-р Мария Спиридонова, уредник в отдел «Християнско изкуство» увлекателно разказа житието на светеца и начина, който той е изобразяван през годините. Добави, че експонат от кърджалийската изложба на артефакти, открити в Храстово, е изпратен в Археологическия музей в София, за да участва в годишната изложба. Това е оловна ампула за миро с изображение на Свети Димитър от 12-13 век.

Валерия Сариева, дългогодишен уредник в музея, с голямо вълнение си спомни как е открила рядката икона в красивата църква «Свети Атанасий» в ивайловградското село Белополяне. При една от експедициите в края на 80-те години тя попада на десетина икони в тайник в централната част на храма.

Иконата на Свети Димитър ми направи впечатление, защото беше чудесно изпълнение от 19 век, но дъската беше много по-стара. След нежно почистване на горния пласт, се откриха ювелирни рисунки. Още тогава я занесохме на реставратори, но те не се решиха да се заемат с нейната реставрация. Тя доживя своя звезден миг чак сега, когато попадна в ръцете на Йовка Юрукова, най-добрият специалист в България по разслояването, разказа Сариева.

Опитната реставраторка Юрукова сподели, че през 50-годишната си кариера не е виждала икона с две обърнати на 180 градуса изображения. Тя разкри интересни детайли от работата си по възстановяването на иконата и за усилията, които е положила, за да съхрани и двете рисунки, прехвърляйки части от горния слой на снимка.

Тя увлекателно разказа за своята рядка и много трудна професия.

Снимки: Ваня Иванова

 

 

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *