Славейковци с нов младежки международен обмен по програма „Еразъм+“

Нов живот

Както е тръгнало с младежки проекти в последните години, все така да продължава за учениците от СУ „П. Р. Славейков“. След проекта в Румъния през месец септември на линия е нов проект, в който  7 ученици от 12 клас,  с ръководител на групата – учителя по английски Марин Моллов, заминават за Хърватска за участие в проекта „Гражданско пътуване“ (Citizen Journey“). Координиращата организация  е  D.G.T – DoGreatThings (Правeте велики неща), Хърватска, която е в мрежа с организации със същото наименование от България, Румъния, Нидерландия, Румъния и Полша. Проектът е финансиран от програма „Еразъм + Младежки обмен“ и ще се проведе в Čepinski Martinci от  11 до 21 ноември 2024. Партньор от българска страна е сдружение „Родопея – Балканика“.

Четиридесет участници от Хърватска, Румъния, Испания, Италия и България  ще се мотивират за активно гражданско участие и придобиване на социални умения. Чрез методите на неформалното образование и поставяне в ситуация за отношение и действия в социалните групи, ще се постигне подобряване на гражданските им компетенции и повишаване на осведомеността  по въпроси, изискващи действия и стимулиране  на гражданското  им участие в реалните процеси в общността.

Целта на проекта е да се постигне: укрепване на компетентностите за активно гражданство; налагане на проактивно поведение чрез обучителни дейности във всяка общност; формиране на социални нагласи  чрез създаване и разпространение на мотивационни материали  и активиране за участие в делата на общността чрез идентифициране на областите, в които може да  извършват доброволчески действия във всяка страна.

Обучението ще бъде подкрепено  с неформалните методи: опознаване и сплотяване на екипа; интерактивно представяне при въвеждане на основната проектна информация; мозъчна атака за нови идеи; анализиране и обработка на наученото; визуализация; публично говорене; групова дискусия за разглеждане на темата на проекта; текущи въпроси; преживяване и задълбочаване на осъзнаването;  работа в екип за изпълнение на общи задачи; практически методи на обучение и методи на културно обучение.

На групата бе поставена предварителна задача – да споделят своята социална ангажираност в общността и  да представят как се опитват да я реализират. Дванадесетокласниците Румяна Дякова, Есма Осман, Теодора Яворова, Ямур Хашим, Алексей Макаков, Янислав Димитров и Васил Кючуков избраха доста наболял проблем за квартал Възрожденци – липсата на младежки център. Те предлагат в част от празните междублокови пространства  да се  обособят  зони, които може да се използват за спорт, публични изяви  и  младежки инициативи. Обхождайки квартала, седмината бъдещи абитуриенти намериха междублокови пространства, които може да се приспособят за открита сцена, фитнес на открито, бибилиотека в караван, мини игрища за тенис и др. За съжаление, някогашният Младежки дом е неизползваем от 2004 година и  тъне в разруха. Поради липса на такъв в града е необходимо да се открият зони за младежки дейности в кварталите.  Нашите мадежи живеят в квартал Възрожденци и затова  са заинтерсовани за този район.

В края на подготовката си младежите направиха мотивирано предложение към кмета на Община Кърджали, а участниците заедно с ръководителя на групата и зам. директора по иновации и проектни дейности Нешка Шопова се срещнаха със заместник-кмета Даниел Делчев с ресор „Европроекти, териториално развитие и строителство“,  за да обсъдят младежките зони и да го запознаят с идеята и потърсят помощ и съдействие от общината. Те споделиха, че тези зони може да бъдат тематично насочени, съобразно местоположението и броя на живеещите млади хора, и предложиха на едно от местата да се поставят пейки и маси за разговори, споделяне на опит, спомени и  дискусии при различните поколения, на друго – да се поставят фитнес уреди за тренировка и тенис на открито, на трето –  да се постави караван, в който има рафтове с книги, събирани на доброволни начала от жителите на квартала и съответно да се превърне в читалня. Идеята им за постоянна открита сцена в квартала е да се даде възможност за танци, певчески изяви, самодейни представления с пейки за зрителите.

Даниел Делчев прие представената от учениците идея като полезна и осъществима, но не на конкретните места, които те са проучили и заснели, тъй като те се оказват частна собственост, върху която общината не може да се разпорежда. Показа им нагледно на компютърна анимация какви промени ще се извършат в града, включително с цел обособяване на младежки зони и пое ангажимента да съдейства за реализацията на техните идеи, защото без намесата на общинското ръководство не може да се реализира. Поговори с тях приятелски, те бързо забравиха притеснението и открито говориха за нещата, които ги вълнуват.

Освен представянето на дейностите си, свързани с темата на проекта, славейковци подготвят и българската национална вечер, която е традиционна за този вид проекти. Само за двама от тях това е първи европейски проект, повечето имат опит, подготвени презентации, видеа, знаят да готвят, да танцуват български народни танци и да пеят фолклорни песни.

През последните месеци няма младежко събитие, в което да не са участвали. Специално присъстваха на откриването на новата спортна площадка във Възрожденци.

 

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *