- Инспекцията е извършила 147 проверки на 121 обекта през октомври
Нов живот
Служителите на еконспекцията в Хасково извършиха 147 проверки на дейността на 121 обекта, работещи на територията на областите Хасково и Кърджали през изминалия месец. За спазване на екологичното законодателство са дадени 70 предписания за отстраняване на констатирани нарушения или изпълнение на законови изисквания.
През октомври РИОСВ – Хасково състави пет акта за нарушения на екологичното законодателство. Три са по Закона за водите: за извършване на дейност без изградени пречиствателни съоръжения, за неподдържане на пречиствателни станции за отпадни води в техническа изправност, за неподдържане качеството на заустваните води в съответствие с условията на комплексно разрешително; по Закона за управление на отпадъците – за изхвърляне на отпадъци на неразрешени за целта места; по Закона за биологичното разнообразие – за нерегистриране на папагал сред закупуването му. Директорът на РИОСВ е издал наказателно постановление за неизпълнено предписание за почистване на незаконно сметище на Община Тополовград.
На ТЕЦ „Марица 3“ е извършен последващ контрол на предписание от август за предприемане на ремонтни дейности за прекратяване изпускането на неорганизирани емисии от сградата на котелното помещение. Предписанието не е изпълнено, за което предстои съставянето на акт.
При планова проверка през месеца на Пречиствателна станция за отпадни води – с.Синапово, общ.Тополовград е констатирано, че станцията не работи. Дадени са предписания да се установи причината за спирането и да се възстанови дейността й, след което да се информира писмено РИОСВ-Хасково за пускането й в експлоатация. Също след планова проверка на пречиствателна станция в с.Бисер, общ.Харманли е съставен акт за неподдържане на пречиствателната станция в техническа и експлоатационна изправност.
След проверка на „Еко Антрацит“ ЕАД, гр. София, ликвидирани минни участъци гр. Маджарово е съставен акт за изпускане на отпадни води, които не отговарят на индивидуалните емисионни ограничения в разрешителното за заустване.
Експертите от направление Биоразнообразие и защитени територии участваха в проверки с други институции за установяване проводимостта на речните легла в област Хасково. Проверена е Защитена местност „Долната ова“ във връзка с дадени предписания по отношение на стопанисването й през периода на цъфтеж на целеви вид, както и Защитена местност „Дупката“ във връзка с постъпило в инспекцията предложение за разширяване на площта й.
Във връзка с писмо на ОДМВР – Хасково за съхранение на живак от физическо лице е извършената проверка в частен имот в гр. Хасково. По информация на полицейските служители, извършвали проверката, при отваряне на пластмасовия контейнер се наблюдава течност с метален блясък, приличаща на живак. Със съставения констативен протокол на физическото лице е дадено предписание да предаде като опасен отпадък контейнера с неизвестно съдържание на лице, оторизирано по Закона за управление на отпадъците. Екоинспекцията е уведомила Окръжна прокуратура – Хасково за установено неправомерно управление на опасен отпадък, при което може да се създаде потенциална опасност за здравето на хората и за околната среда, за предприемане на действия по компетентност.
При проверка е констатирано замърсяване с битови отпадъци на сервитута на общински път в участъка между селата Глухар и Вишеград, община Кърджали. Дадено е предписание на кмета на общината да организира почистването им. След подаден сигнал са установени изхвърлени отпадъци в дере по пътя Момчилград-Крумовград, на територията на община Момчилград. Дадено е предписание на кмета на общината да организира почистването им. Съставен е и акт на Община Ивайловград за изхвърляне на неопасни отпадъци на неразрешени за целта места.
При последващ контрол на дадени предписания за почистване на незаконни сметища се установи, че Общините Кърджали, Маджарово, Ивайловград и Симеоновград са организирали почистването им.
Проверени са Регионално депо за неопасни отпадъци – Кърджали и Регионален център за третиране на неопасни отпадъци, площадка с.Гарваново. Дадени са общо 8 предписания относно ефективността на работата на двете предприятия.
През октомври са проверени и две дружества, квалифицирани като предприятия с висок рисков потенциал: Неохим – Димитровград и Велц инсталация за преработка на цинк-съдържащи материали – Кърджали. При проверките не са констатирани нарушения.