Новата джамия в Момчилград е единствената в България със селджукски мотиви Проектант е архитект Мюмюн Вели Сюлейман от Черноочене

  • Минаретата са от бетон, излят в специални калъпи, доставени от турския град Коня

Валентина ИВАНОВА

Новата джамия вече издига своята бяла снага насред Момчилград, в близост до Средното духовно училище и привлича вниманието с красивите си минарета. Има разгърната площ от 1 097 кв/м и ще побира около 600 души. Проектът е на архитект Мюмюн Вели Сюлейман от Черноочене. Другият архитект, направил 3Д визуализацията, е Ибрахим Айдемир от Турция.

На същото място през 90-те години на миналия век имаше стара сграда, в която на първия етаж се водиха службите, а на втория се помещаваше мюсюлманското училище. Тя беше съборена. Това каза за „Нов живот“ районният мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди.

Припомняме, че първата копка на строежа беше направена през юли 2021 година в присъствието на председателя на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед, генералния консул на Турция в Пловдив Корхан Кюнгьорю, кмета на Община Момчилград Илкнур Кязим, районния мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди и други гости.

В Момчилград в момента действа джамия, построена през XVII в, която има оригинална архитектура – единствената в региона с две стари, елегантни минарета. През 2004 година й е направена основна реставрация. Тя обаче се оказа тясна и недостатъчна за нуждите на мюсюлманите от района, което наложи и изграждането на нов храм.

Басри Еминефенди

Духовникът с гордост обяснява, че новата джамия е уникална, тъй като е единствената в България с мотиви, характерни за времето на Селджукската империя. Те са излети от бетон, а специалните калъпи са доставени от турския град Коня в Централен Анадол. Сложната им реализация е изпълнена безупречно от строителите. Отвън сградата е облицована с камък, монтирана е подходяща дограма, а вътре е изрисувана с красиви мотиви.

Възложител на проекта е Главно мюфтийство, а средставата са изцяло от дарители, както от България, така и от Турция. Районно мюфтийство организира редица базари и други публични прояви за набиране на финанси.

Цялата изразходвана сума за строежа възлиза на 750 хиляди лева. Но всеки, дори да не е специалист, може да се убеди с очите си, че джамията струва много повече. Само материалът за оловното покритие на купола струва 120 хиляди лева. Филигранните украси на минарета също са доста скъпи. Фирмата-изпълнител вложи и собствени средства, уточнява Еминефенди.

Районният мюфтия е впечатлен от цялостната работа на фирмите, ангажирани със строителството: „Татул Фарма“ ООД с ръководител Мюмюн Дурмуш и „Джамбазлар 2014“ ЕООД с управители Юзкьн Юмер и Левент Дурмуш, и двете от Момчилград. Той благодаря на всички дарители. Благодари и на строителните фирми, които са изградили най-хубавата джамия с най-качествените материали.

В момента текат довършителни работи, полагат се някои облицовки и предстои монтажът на външната врата.

След като получим акт 16, ще отворим за молитва и ще се подготвим за официалното откриване, добавя районният мюфтия.

Последвайте ни и във Facebook

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *