С наближаването на студените зимни дни, настъпват и многобройните празници, типични за този период от годината. На 26 октомври Българската православна църква почита паметта на Свети Димитър Солунски. Във фолклорните предания, светецът е познат като храбър воин и защитник на слабите, за него се разказват приказки и легенди и до днес. Димитровден често се свързва с края на активния земеделски сезон и нахлуването на студеното време, предвестник на идващата зима. Има дори поговорка – „Свети Димитър носи зимата, а Свети Георги – лятото.“
По традиция имениците, които носят името на прочутия светец, посрещат своите гости с богата трапеза, на която месото винаги е на почит. Според старите обичаи на имен ден се ходи неканен, затова всеки празнуващ трябва да бъде добре подготвен с богата трапеза за почерпката.
Какво да приготви Димитър за своите гости?
От стари времена на Димитровден се приготвя курбан за здраве или гювеч от овнешко, което в миналото се считало за месото на месец октомври. Популярно ястие за празника е и яхния с пиле. Поверието твърди, че ако именикът е мъж, то трябва да се приготви петел. Ако е жена – кокошка. Обикновено месото се сервира със зеленчуци. Масата традиционно е отрупана и с варена царевица, пестил, рачел, тиква. Ябълките също са важна част от традицията. Сред най-популярните десерти са Димитровската пита с ябълки, банички с ябълки или просто печен плод.
Източник: Актуално