Радев даде знак, че може да не подпише указ за Сарафов ВСС излага на риск процедурата, издигайки само един кандидат, обяви президентът

Президентът Румен Радев даде знак днес, че може би няма да подпише указ за назначаването на Борислав Сарафов за главен прокурор, ако той бъде избран от този Висш съдебен съвет. Кадровиците възобновиха процедурата преди месец, а през седмицата стана ясно, че единственият кандидат в нея е настоящият и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, номиниран от трима членове на съвета. Гласуването е насрочено за 16 януари, а според новите законови изисквания, за да бъде избран, за него трябва да гласуват само 13 от 25-членния съвет. Предстои да бъде открита и процедурата за избор на следващия председател на Върховния административен съд.

По Конституция председателите на двете върховни съдилища и главният прокурор се назначават и освобождават от президента по предложение на пленума на ВСС за срок от седем години без право на повторно избиране. Президентът обаче не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение. Т.е. Радев има право на вето само веднъж.

„Обществените очаквания към новия главен прокурор да възстанови чувството за справедливост са огромни, като в тази важна мисия той следва да се ползва с високо обществено доверие, а това изисква легитимност на неговия избор“, коментира Радев пред журналисти днес в отговор на въпрос за единствената номинация в процедурата за избор на главен прокурор.

Според президента настоящият Висш съдебен съвет, „след всичко, което натвори, не може да отговори на високите обществени очаквания, защото нееднократно демонстрира, че е подвластен на политическата конюнктура и е изтъкан от зависимости“. Сред греховете на съвета Радев подреди и решението да бъде издигната само една кандидатура за главен прокурор. Той припомни и че парламентът е длъжен по Конституция да избира квотата си във ВСС – нещо, което законодателната власт бави вече 2 години (и много повече за избор на Инспекторат към ВСС).

Радев допълни, че ВСС излага на риск процедурата, издигайки само един кандидат. „Те постигнаха едно нещо – отново да създадат напрежение не само в професионалните среди, а в цялото общество и по този начин да изложат на риск и самата процедура, и да нанесат сериозен пореден удар върху тази система, която е изключително важна за държавността“, посочи президентът, но не каза в прав текст дали би наложил вето на такъв избор.

ПП-ДБ инициира събиране на подписи за питане до Конституционния съд, с което се надяват да спрат процедурата. Междувременно настояват да бъде приет закон, забраняващ на съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи шефове в съдебната система – главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС.

НЕ ЗА ПЪРВИ ПЪТ

Преди 7 години Радев върна избора на Георги Чолаков за председател на Върховния административен съд с мотива, че е направен от съвет с изтичащ мандат (докато в момента действа съвет с изтекъл преди 2 години мандат). През 2019 г. пак Радев върна избора на Иван Гешев с аргумента, че е бил единствената номинация за главен прокурор след Сотир Цацаров. „Очаквам истинско състезание между кандидати, а не формално изпълнение на процедурата по избор. Издигането на един-единствен кандидат не само че я лиши от състезателност, но и отнема от престижа и легитимността на бъдещия главен прокурор – така необходими за неговата нелека и отговорна мисия. Още повече – белег на демократичната държава е наличието на алтернативи при заемането на обществени длъжности“, каза тогава държавният глава.

SEGA.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *