ОБРАЗОВАТЕЛЕН МОДУЛ:
Теоретични и практически занятия за реагиране и обучение за прилагане на индивидуални и колективни мерки(средства) за защита на населението при кризисни ситуации, причинени от природни бедствия, пожари, наводнения, аварии, терористични актове, пандемична обстановка. Прожекции на екологични филми. Свободен вход.
Организатори: фондация „Европейски екологичен фестивал“ и община Кърджали
П Р О Г Р А М А :
09 октомври /сряда/ Пристигане на екипи с участниците в проявата и подготовка за провеждането на събитието /късен следобед/.
10 октомври/четвъртък/ 9.00 – 17.00 ч., Общински център за култура и младежки дейности
09.30 – 10.00 ч. Регистрация
10.00 ч. Официално откриване
Официално откриване на събитието от кмета на община Кърджали/или представител на общината домакин, адв. Цветан Цветанов-управител на фондация Европейски екологичен фестивал–София или представител на фондацията.
10.00 – 17.00 ч. ПРОЖЕКЦИИ на кратки документални екологични видеа/филми, специализирани продукции с образователна и превантивна цел за подготовка на населението за реагиране и обучение за индивидуални и колективни мерки(средства) за защита при кризисни ситуации, причинени от природни бедствия, акцент върху пожари, наводнения, аварии, терористични актове, пандемична обстановка, климатични промени. Филмите са на водещи европейски и български медии, институции и неправителствени организации, участвали в изданията на Европейския екологичен фестивал „Зелена вълна – 21 век“. Документалните продукции носят широко послание, насочено към забавянето на климатичните промени, устойчивото развитие, опазването на околната среда и борбата срещу природните бедствия и произтичащите от тях аварии. Разпространение на информационни материали сред населението и училищата в община Кърджали. Вход свободен!
12.00 – 14.00 ч. ПРАКТИЧЕСКИ ЗАНЯТИЯ за подготовка за населението за придобиване на практически умения за реагиране и справяне в критични ситуации, причинени от природни бедствия, пожари, наводнения, аварии, терористични актове. Практическо занятие: „Действие на застрашените и на силите от единната спасителна система с акцент при ликвидиране на пожар, обгазяване, причинено от злонамерени действия”.
Практическото обучение се планира да/ще се проведе по традиция на редуване в едно от големите училища в град Кърджали, в сградата на ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ и Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ гр. Кърджали , с масовото участие на стотици ученици и техните преподаватели, както и за населението.
Целта е придобиване и подобряване на умения, навици и компетентност при реагиране и обучение за индивидуални и колективни мерки(средства) за защита при споменатите кризисни ситуации. Основна част от практическите занятия е свързана с придобиване и подобряване на умения, навици и компетентност при възникване на природни бедствия (акцент върху пожари, наводнения, земетресения, промишлени замърсявания и аварии), оказване на първа до лекарска помощ на пострадали, евакуация в условията на извънредни ситуации и защита на критичната инфраструктура.
Практическите занятия ще се организират и ръководят от г-н Димитър Разкалински, началник сектор „УОМП“ в община Кърджали, с участието на основната част от единната спасителна система ( РУ на МВР, РД “Пожарна безопасност и защита на населението“ – МВР, Дирекция „Национална система 112“ – МВР, БЧК-Кърджали, Спешна медицинска помощ-Кърджали).
С участието и на експерти и представители на неправителствени природозащитни организации, младежки и студентски организации, национални и регионални медии.
11 октомври /петък/, 09.30 – 11.00 ч., Бизнесинкубатор – Кърджали
ОБРАЗОВАТЕЛНА ДИСКУСИЯ за надграждане на теоретическите знания на населението и младите хора за реагиране и справяне в критични ситуации, причинени от природни бедствия, аварии и терористични актове с акцент върху пожари.
Обсъждане на практически мерки и действия при терористични актове, обгазяване, земетресения, наводнения и пожари, както и състоянието на подготовката и информационната обезпеченост на населението в критична среда. Обсъждане на образователни информационни материали за населението с участието на обучените млади спасители – ученици от училищата в град Кърджали.
Модератори: Представител на Фондация Европейски екологичен фестивал и г-н Димитър Разкалински, началник сектор „УОМП“, община Кърджали
Първа сесия: Организационни и практически въпроси и структурни проблеми на системата за борба срещу терористичните актове и заплахи.
09.30-10.00 ч. Тема: „Основни заплахи за личната сигурност. Препоръки за реагиране при инциденти“
Презентация на г-н Илия Антонов, експерт сигурност и защита, хоноруван преподавател в НБУ, департамент „Национална и международна сигурност“, програма „Противодействие на престъпността и тероризма“
10.00-10.15 ч. Дискусия по темата.
Втора сесия: Обучение за прилагане на индивидуални и колективни мерки (средства) за защита на населението при кризисни ситуации, причинени от природни бедствия .
10.15 – 10.45 ч. Тема: „Превантивни мерки, поведение и действия при пожари”.
Презентация на инспектор от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението” – Кърджали.
10:45 – 11:00 ч. Дискусия по темата, обобщение и закриване на форума.
Последвайте ни и във Facebook