Директорът на театъра в Смолян също е арестуван Масови проверки започват за назначенията в културните институти

Проверка на Министерството на културата установи същата схема на източване на и в Родопския драматичен театър в Смолян, която е подобна на тази в Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград. Големи суми пари са насочени към няколко фирми. Румен Бечев, директор на театъра в Смолян „Николай Хайтов“, е бил разпитан в Икономическа полиция в Пловдив. Все още не му е повдигнато обвинение, но прокуратурата в Пловдив ще решава за това вероятно утре. Днес, след медийните му изяви по една от телевизиите, Румен Бечев е бил арестуван.

„И аз не знам за какво ме проверяват. Още никой нищо не ми е казал. Доколкото разбирам, е ясна работата – търсят парите, нещо се случва“, коментира в „Тази сутрин“ по БТВ Румен Бечев.

Обвиненият като мозък на престъпната схема с източване на пари през Разградската филхармония и Родопския театър в Смолян Петко Писков е предлагал хора, които да вършат работа на шефа на смолянския театър Румен Бечев. Бечев обясни, че Писков му се обадил преди 2 г. с предложение „да стопи минусите“. По препоръки на Писков директорът назначил около 30 души, които намирали „къде да се поставят представления и са се занимавали с организационни неща“.

“В хода на проверка, извършена от Инспектората към Министерството на културата, бяха установени сериозни нарушения от ръководството на Родопски драматичен театър – Смолян. Констатирано е, че се повтаря схемата, разкрита в Театрално-музикалния и филхармоничен център – Разград“, обявиха от министерството.

Установено е изтичане на големи суми пари към няколко фирми. Сумата е идентична на тази, по която е повдигнато обвинение на директора на Разградския културен институт.

Междувременно от прокуратурата съобщиха, че колегите им в Смолян наблюдават досъдебно производство за сключване на неизгодна сделка, което е престъпление по Наказателния кодекс. Става въпрос за договор за разпространение на дейността на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ от град Смолян. Разследването е започнало след анализ на доклад от Агенцията за държавна финансова инспекция.

Досъдебното производство е образувано на 26 септември. Разследването е възложено на инспектор от Комисията за противодействие на корупцията, като в момента е в начален етап. Предстои да бъдат разпитани свидетели, да се съберат писмени доказателства и да се назначат експертизи. Към момента по делото няма обвиняеми.

ПРОВЕРКИ

Културното министерство възнамерява да провери всички назначения в културните институти през следващите три месеца. Това съобщи министърът Найден Тодоров пред bTV. Поводът е разкритата схема с фиктивни назначения в Разград, чрез която се източва държавният бюджет.

Шефът на местния Театрално-музикален и филхармоничен център Левон Манукян беше арестуван в края на септември. Той беше обвинен в длъжностно присвояване в особено големи размери – в центъра са направени 41 фиктивни назначения, чрез които от бюджета са били взети за заплати 937 889 лв. Прокуратурата му позволи да излезе от ареста като плати гаранция от 50 000 лв.

„В момента, в който разбрахме какво се случва в Разград, направихме наше вътрешно проучване. Предстои проверка на много театри. Още предходният министър е сигнализирал прокуратурата и още няколко институции за седем театъра. Доколкото знам, Разградският не е сред тях“, обясни Найден Тодоров тази сутрин.

„Схемата в Разград е нещо кардинално ново. И е нещо изключително нагло и арогантно. Защото схемите, които ние проверяваме, са за измами чрез билети, поръчки на фирми, но досега никога не е ставало дума да се взимат парите от фонд работна заплата на хората“, каза министърът.

Според него проблем са прекалено широките правомощия на директорите на културните институти. „Теоретично те могат да наемат и продавачи на домати“, изтъкна Тодоров. Той смята, че тези правомощия трябва да се орежат с промени в закона.

СЪЮЗЪТ НА АРТИСТИТЕ ЗАЯВИ ОСТРА ПОЗИЦИЯ СРЕЩУ ЛЕВОН МАНУКЯН

В позиция на председателя на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев се осъждат действията на директора на филхармонията в Разград Левон Манукян.

„Осъзнавам, че явно не сме били достатъчно бдителни и може би не сме реагирали навреме при различни сигнали, които сме получавали, за да алармираме за пробив в системата. Силно се надявам в момента контролните органи в Министерството на културата, както и всички компетентни институции в държавата да си свършат работата и да осветлят обществото за случващото се“, се казва в позицията. След което се добавя: „Време е да помислим как се разходват средствата за култура и дали се разпределят по предназначение. Необходимо е да знаем, че държавата ще упражни контрол и ще защити правата ни. Всички ние, които протестирахме миналата година и извоювахме рекорден бюджет култура, трябва да получим увереност, че битката ни не е била напразно.“

За финал Мутафчиев заявява: „Отказвам да ни третират като престъпници, защото знам и съм убеден, че хората, които защитавам, не са такива. Очаквам виновните да понесат отговорност!“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *