Нов живот
17 годишна е историята на асоциацията за култура и фолклор „Акритес“ в Александруполис, която ще украси тазгодишния фестивал „Мистериите на Хухла“. Основната ни цел е да поставим нашето камъче в традицията в която имаме свое място, да запазим жива тази част от нашата история, която е неразривно свързана с всяка къща, с всяко село, с всяко обществено събитие . Това казва ръководигелят и Димитрис Келемидис, познат от години в много общини в Хасковска област от работата му като експерт по европейски програми и проекти.
„Акритес“ има 230 активни членове от всички възрасти. Многобройни са участията на танцовата формация в културни събития в префектура Еврос: в Александруполис, Неа Виса, Дадия, Ферес, Суфли, Сапес, Кирки, Лутра, Кастаниес, Дикая, и други селища, посещавани и от български туристи. Жизнерадостните им изпълнения са показвани и в телевизионното предаване „Неделя на село“.
Танцьорите са стъпвали на фестивални сцени в Солун, Серес, Ксанти, Комотини, Трикала/ в чийто регион се намира манастирският комплекс Метеора/. на островите Лефкада, Родос,Сифнос, Наксос и други места в Гърция. Участвали са в международни фестивали в Банско, България, в Родосто и остров Имброс /Гьокчеада/, Турция.
Ние провеждаме и много класове по традиционни танци за всички възрасти, които по сещават от стотици любители на това изкуство. От 2012 г. насам всеки юни в Театъра на лятната градина н и в Театъра на открито на Екопарк Алтиналмази в Александруполис изнасяме годишно танцово представление, в което участват всички секции на клуба, и така отбелязваме края на творческия сезон , разказва Димитрис Келемидис.
Значима е дейността на танцовата формация и във възраждане на народни обичаи. Показвани са възстановките на обичая „Камили“- маскарадна игра за веселба , здраве и берекет, на обредите, свързани с лазарските игри и изнасяне на чеиза на булката. Съвместно със Сдружението на патротиотите в Александруполис е възроден позабравеният уникален тракийски обичай, при който кукерите идват , предвождани от цар.
Сдружението разполага с впечатляващ богат сценичен гардероб от тракийски носии за възрастни и за деца. Те са събрани от различни региони, много от носиите са автентични. Снимки на традиционните облекла са отпечатани в брошура, озаглавена „Тракийските народни носии“. Тиражът от 3500 броя е раздаден безплатно на всички основни училища в Александруполис.
Досега са организирани и 7 семинара по традиционни танци, на които поканените учители по танци от Пелион, Кастория, Драма и други места учат членовете на „Акритес“ на характерните особености на танцовия фолклор в техните региони. Празници с оркестри от традиционни инструменти, срещи с клубни приятели допълват разностраннта дейност на пазителите на фолклора в Александруполис.
След две седмици те ще изпълнат сцената на „Миистериите на Хухла“, за да прибавят гръцки ритми и слънчеви багри към любимия фестивал.
Последвайте ни и във Facebook