поред психотерапевт мързелът не е вродено качество, а по-скоро придобит модел на поведение, когато човек избягва да изпълнява задачи по различни причини.
Например, някои хора трудно се справят с разочарованието. В съзнанието им е заложено убеждението, че всичко трябва да е лесно. Ако изпълнението на дадена задача е трудно, те го смятат за невъзможно, което води до мързел.
Психотерапевтът също така отбеляза, че мързелът често служи като механизъм за избягване на проблеми, който може да крие негативни нагласи и погрешни логически връзки, които човек не осъзнава.
Психотерапевтът също така идентифицира категории хора, които са най-податливи на мързел, включително тези, които страдат от повишена тревожност, ниско самочувствие или перфекционизъм.
Въпреки това, освен отрицателните страни, мързелът може да има и положителни страни. Когато човек изпитва стрес поради ограничени срокове, тялото му произвежда адреналин и други хормони, които помагат за решаването на проблемите по-бързо и по-креативно.
В състояние на стрес човек е склонен да намери начини на поведение, които му помагат да се адаптира и да оцелее, което се разглежда като еволюционен модел на оцеляване.
Лекарят също така отбеляза , че мързелът може да е признак за по-сериозни психологически проблеми, като невротични състояния, депресия и тревожни разстройства.
Нека припомним, че ефективността на семаглутид срещу никотиновата зависимост и затлъстяването беше доказана по-рано. Диетологът предупреди и за последствията от спазването на екстремни диети.
Този материал е само за информационни цели. Преди да приложите препоръките, потърсете съвет от специалисти.
Източник: Вести