Валентина ИВАНОВА
От началото на годината до момента на територията на област Кърджали са възникнали 141 като 75 от тях са пряко свързани с летните жеги. Шест са станали в горския сектор, 36 – в селското стопанство, а останалите – в урбанизираните територии на населени места и при горене на отпадъци.
За сравнение със същия период на миналата година – 153 – общият брой е по-малък, но горските пожари са били 5, а в селското стопанство – 24, т.е. в двата сектора има увеличение от 45%. Това лято се очертава по-огнено от миналогодишното, коментира пред „Нов живот“ комисар Сергей Заимов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Кърджали.
Периодът от 1 април до 30 ноември е определен за пожароопасен от областния управител и във всяка от седемте общини кметовете издават заповеди с конкретни мерки в съответствие с особеностите на районите. Изготвят се планове за всички горски територии, независимо от собствеността, с мерки в защита от пожари. Такива правят регионалните горски стопанства и община Ардино, която е собственик на гори. Залагат се мероприятие с превантивен характер като направа на лесокултурни прегради, нови пътища за пожарни цели и възстановяване на съществуващи.
С цел превенция всяка година до 15 февруари се изготвят планове за взаимодействие между двете институции – Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и Изпълнителна агенция по горите. С плановете се създава и организация за действие при реални произшествия, логистичното им подсигуряване, системи на оповестяване и др. Извършва се инструктаж на всички посетители в горите – ловци, редовни туристи, гъбари и др.
Според плановете, на местно ниво представители на регионалните звена следят за изпълнение на планираните мероприятие. От 2 юли те започват съвместни проверки за спазване на мерките.
Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ разполага с необходимия ресурс за справяне с горски пожари и като хора, и като техника. 25 служители дежурят 24 часа. Във всяка община с изключение на Черноочене има районна служба, а в кирковското село Бенковски работи участък „Пожарна безопасност“.
Създадена е необходимата организация при големи мащаби на бедствието да се ползват сили от съседни териториална дирекции. Комисар Заимов пропомня, че миналата година огнеборци са оказали съдействие дори при големите пожари в Гърция, а по-предишното лято – техни колеги от други области са се притекли на помощ при мащабното бедствие на връх Вейката, включили са се и представители на Министерството на отбраната и много доброволци, припомня комисар Заимов.
Последвайте ни и във Facebook