В разгара на сезона въпросът, който вълнува потребителите е: нагоре или надолу ще тръгнат цените на плодовете и зеленчуците? Заради честите градушки производители прогнозират по-слаба реколта тази година. Как тези прогнози ще се отразят на цените на едро проверява екип на БНТ в една от най- големите стокови борси у нас- тази в село Първенец, информира БНТ 1.
„На годишна база има едно увеличение, говорим в сравнение с миналата година в същия период, но пазарът е стабилен. С високи цени са плодовете и зеленчуците, които са преди сезон – пипер, дини, пъпеши, но се очаква те да падат. В момента при нас доматите се търгуват от 2 до 3,80 лв., като най-скъп е хубавият розов домат. Краставиците се търгуват от 1,4 лв. до 2,5 лв., те са български. Между другото българска стока има достатъчно. Доста ниска е цената на пресния картоф в сравнение с преди месец и върви около 80 стотинки на килограм. Може би ще има проблем с пипера, гледан на открито при тези земеделски стопани, чиито култури са пострадали при градушките. При черешите цената е висока основно заради това, че няма работници, които да берат черешите и продукцията се оскъпява“, коментира Илия Гатев- директор на борсата в с. Първенец.
Според него вносът от Турция и Гърция диктува и цените на българските стоки.
Тези домати които се виждат от снимката са изкуствени т.е. оранжерийни . По вкусови качества въобще не могат да се сравняват с тези които се отглеждат на открито . Изкуствено цвета им се опрашва, почти нямат никакъв сок и погледнете цените им 3,50 лв. и 4,00 лв. За изкуственото торене и препаратите с които се пръскат да не говорим . Така е и с краставиците и много други зеленчуци които са внос . С плодовете е почти същата работа . Като няма в България селско стопанство което беше преди години купувачите какво да консумират . Така е и с хранителните продукти месни и млечни . Важното е магазините, пазарите да бъдат зареждани и пълни с некачествени стоки .