Румъния  посреща  за втори път ученици от СУ „П. Р. Славейков“  като участници в младежки международен проект

От втори проект в Румъния за по-малко от месец се завърна екип от СУ „Петко Рачов Славейков“. Проектът „Speak UP with confidEnce and Respect! (SUPER!)“/ „Говори с увереност и уважение“ се осъществява чрез варненската неправителствена организация „Ай Ем Ю Пийс Глобал” с включeни участници от  Сдружение „Родопея – Балканика“ – Кърджали. Това е петнадесетият международен младежки проект на Сдружението в сътрудничество със СУ „П. Р. Славейков“,  по програма „Еразъм – Младежки обмен“.

Четиридесет  участници на възраст от 16-24 години  от Румъния, Украйна, България и Литва реализират целите  на  проекта в продължение на 9 дни. Българската група е сборна с младежи от Варна, Кърджали, София и  Смолян, ръководител на групата е представител на СУ „П. Р. Славейков“ – Марияна Янева, учител по испански език. От името на „Славейков“ в проекта участват Константин Дичев от 11а клас и Беркай Салиф от 10б клас. Проектът се реализира от румънската неправителствена организация „Сдружение за развитие чрез образование  TARABOSTES“, създадено през  2016 г., с цел да насърчава и подкрепя,  чрез неформално и формално образование, достъпа на всяко лице до обучение  чрез методи и програми за личностно, професионално, социално развитие.

         Проектът има за цел да повиши ефективната и качествена комуникация с техните връстници в реална и виртуална среда чрез директни взаимодействия (лице в лице) и в дигитална  среда.  Знанията за комуникационния процес с неговите елементи ще  подобрят общуването чрез умението да се заявят собствените нужди, желания и идеи.

Като важен аспект от общуването в проекта се разглежда  асертивната комуникация, при която ясно и уверено се изразяват собствените мисли, чувства и нужди . Тя е  златната среда между агресията и пасивността и  е форма на поведение, при която се демонстрира самоуважение и уважение към  другите. Чрез практикуването на този вид комуникация  се осмислят  техники за овладяването й без емоционално насилие и установяване на граници на здравословното общуване. Посредством комуникацията се изгражда  умението да се разбира и уважава другия с различно мнение, култура и традиции и затова осведомеността за важността на междукултурния диалог е застъпен в целите на проекта.

       В съвременния свят директното общуване се измести от социалните мрежи, което носи своите рискове.  Тревогите са свързани с  безопасното общуване в онлайн среда, част от които са: фалшивите новини, манипулациите в медиите, виртуалния тормоз, речта на омразата, зависимостта към цифровите устройства и др. В груповата работа се разглежда явлението – кибертормоз като способ за нарушаване на комуникацията чрез насилие, заплахи, изнудване и в се обсъждат основните начини за ефективното му управление.

Програма „Еразъм“ е представена на участниците с цялото разнообразие по направление, а след приключване на проекта участниците получават сертификат „Youthpass“ като оценка на постигнатите умения и компетенции.

Всяка държава подготвя програма, в която представя културата, типичните местни храни и напитки и културна програма с традиции, музика, танци и др. Най-активни в българската вечер са славейковци, които си носят носии, подготвят традиционни български ястия, представят видеа и презентации за България, а Константин Дичев научава представителите на останалите държави да играят две български хорà.

Проектните продукти са дневник, фотоалбум и филм за проектните дейности и календар за разпространението на проекта.

„Всяко участие в международен младежки проект на ученици от СУ “П. Р. Славейков“ е прозорец към  света, личностно израстване, осмисляне на обществените процеси и поглед в бъдещето като реализация, общуване и гражданска активност.“, категорични са участниците в този и всички други международни младежки проекти от училището за шампиони.

 

Последвайте ни и във Facebook

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *