-
Скоро знаменитият актьор ще ни гостува с «Комедия за тенори», поставена за първи път у нас
-
Посрещнаха ни с отворени обятия, спомня си той времето през 2003 година
Калин Врачански е роден в Червен Бряг, но завършва гимназията в Роман със специалност „Банково дело“. През 2003 г. се дипломира в НАТФИЗ, в класа на проф. Здравко Митков. Сред най-известните му театрални роли са тези в спектаклите „Парижката Света Богородица“, „Смях в залата“, „Ревизор“, „Гарванът“, „Госпожица Юлия“, „Бел Ами“, „Тютюн“. Телевизионните зрители го познават и от сериалите „Стъклен дом“, „Патриархат“, „Забранена любов“, „Дървото на живота“, „Господин Х и морето“ и „Братя“.
Любителите на театъра в Кърджали ще имат възможност да го гледат в спектакъла „Комедия за тенори“ на 8 март.
Интервю на Ваня ИВАНОВА
– Как се случи така, че се озовахте в кукления театър в Кърджали през далечната 2003 година, а сте драматичен актьор?
– Да, не съм куклен актьор. По онова време проф. Румен Рачев беше поканен да възстанови куклената трупа в Кърджали и беше събрал вече група от свои студенти, но му липсваше едно момче. Тогава се обърна към мен. Познавахме се още от ВИТИЗ, а аз в онзи момент бях приключил с казармата и нямах предложения в театъра. Поколебах се дали да приема, защото нямах никакъв опит с кукли. Професорът обаче ме окуражи, обеща да ми помага и ме научи как да държа куклите. За мен беше непонятно как ще хвана предмет в ръката си и той ще оживее. Така се оказах част от трупата.
– Работили сте 5 години в кукления театър. Как един драматичен актьор се адаптира към куклените роли?
– Това беше първото ми работно място. Като драматичен актьор, не ми беше много лесно да се адаптирам при куклите, защото все пак самата фантазия е доста по-различна, похватите са други. Куклените спектакли са много по-отворени за невероятни неща, които се случват на сцената, докато в драматичния спектакъл всичко е малко по-рационално. Отне ми време да превключа, но колегите ми бяха страхотни и много ми помагаха. Самият проф. Румен Рачев ни подтикваше да работим с въображението. Смятам, че се получи, имаше някои доста емблематични представления. Бяхме много хубава и силна трупа, печелихме награди от различни фестивали и форуми. Не съжалявам за времето си в Кърджали.
– Какво е останало в спомените ви от годините в Кърджали?
– Всички в града бяха с отворени обятия към нас и всячески се опитваха да ни помагат. Много се радваха, че една трупа от десетина човека току що завършили студенти, млади актьори пристигаме в техния град и започваме да създаваме прекрасни спектакли, за които се заговори в цяла България.
– Станахте много известен години след Кърджали от телевизионния сериал «Стъклен дом». Как ви се отрази славата на един от най-успешните млади актьори?
– Не се вземам на сериозно в живота, но приемам работата си много сериозно.
– Предстои ви гостуване в Кърджали със спектакъла «Комедия за тенори» – пиеса, която се поставя за първи път в България.
– Това е една много приятна и забавна пиеса. Зрителите ще видят един застаряващ световно известен тенор, който се опитва да се справи с възрастта и конкуренцията. Забавно е през какво преминават той и другите герои. Разбира се, няма как да изказвам повече от кухнята на самия спектакъл, за да бъде достатъчно интересно на зрителите. Уверявам всички зрители, че ще останат доволни.
– Казвате, че пиесата е за залязваща звезда… Страхувате ли се от този момент в действителността, в кариерата ви?
– Може би това е съвсем естествено за актьорите, да изпитват подобни страхове. За щастие, мисля, че съм далеч от това време, но може и при мен да се случи така. Въпросът е човек да е подготвен, да знае, че в даден момент няма да бъде толкова търсен, няма да бъде толкова обичан. Трябва някак си да приема възрастта съвсем нормално – това е естественият ход на живота.
– Различава ли се публиката в столицата и тази в по-малките градчета?
– В София многото представления, които хората имат възможност да видят, правят публиката пренаситена и понякога по-капризна. В другите градове, тя е по-топла и приема по-добре самите спектакли.
– Има ли роля, която не бихте могли да го изиграете?
– Със сигурност не мисля, че мога да изиграя всичко. Едни неща ми се отдават по-добре, други – не. Предполагам, че има роли, в които други актьори биха били много по-добри от мен. Затова имаме толкова наградени артисти, изпълнили блестящо дадени роли.
– Смятате ли, че в България прекалено се залага на красивите актьори, на външността им?
– Мисля, че вече тази тенденция отдавна е отминала. На сцената, на големия и малкия екран вече има такова разнообразие от лица, външности, възможности. Именно затова е толкова пъстър света на изкуството. Да бъдем ограничавани в дадени рамки не е добре.
– Какво трябва да се случи, за да играете и в постановка на Кърджалийския театър
– Първото е поканата. Второто е възможностите, които имаме двете страни – и самия театър и мен. Кога и как би могло да се получи подобно представление? Въпрос на стиковане на програмите.
– Вие не сте роден в този край на страната, а твърдите, че обичате да слушате родопски песни. Защо?
– Тези песни са много чувствени, зареждащи и емоционални и ме докосват по някакъв начин, много ги обичам. Когато пътувам на дълъг път, ми е приятно да ги слушам.
Последвайте ни и във Facebook