-
Това е 12-ти пореден успешен проект на сдружение „Родопея-Балканика“ и СУ „П. Р. Славейков“, реализиран в Словения
Нов живот
Група от седем ученици с един ръководител от СУ „П. Р. Славейков“ се завърна от Словения след участие в проекта „Include through sports“ /„Включване чрез спорт“/ с водеща организация Спортно дружество “NK VERŽEJ“ – Шаловци, Словения и партньори от България, Полша и Чехия. Това е вторият проект от началото на 2023 г, след проекта в Люксембург, и 12-ти пореден съвместен проект в сътрудничество със Сдружение „Родопея – Балканика“ за периода от 2016 година досега. Двете организации си партнират успешно в проектната дейност от години. Проектът се финансира по програма „Еразъм+ , Младежта в действие“ и всеки участник получи сертификат „Youthpass“, който потвърждава участието и валидира опита от неформалното обучение и описва какво е направил, показал и научил.
Целите на проекта са: да се осмисли доброволчеството и неговото въздействие върху местното население, да даде възможност на доброволците да реализират инициативи чрез спорт и разменят добри практики с партньорските страни. Чрез спортните доброволчески дейности младите хора опознават уязвими групи, развиват компетенции за организиране на събития и работа в екип, повишават гражданското си съзнание и личностните качества като емпатия, отговорност и толерантност.
Спортът обединява, възпитава и вдъхновява и изборът на проектната тема, от водещата организация, е свързан с желанието, чрез спорт и доброволчество, да се включват местните заинтересовани страни, населението и младите хора, които се интересуват от функционирането на младежките проекти.
Методологията на проекта използва разнообразните форми на неформалното образование, в които се дава възможност за изразяване на лично мнение, работа в екип, развитие на комуникативните умения и зачитане на другата позиция. Нашата група води самостоятелно работна сесия, свързана с темата на проекта. Английският език е работен и задължителен за владеене от всички участници. Всяка страна е представена от съответния партньор в национална вечер със снимки, презентации, видеоклипове, музика, танци, ястия от националната кухня и др. Това е още едно доказателство за ползите от младежките проекти – взаимното опознаване и обогатяване и освен приятелствата, опита и емоциите, младите хора се докосват до най-типичните характеристики от културата на страните.
Ръководител на групата от СУ „П. Р. Славейков“ е учителката Мария Димитрова, която има опит от участия в други международни изяви и сподели: „Темата на проекта е интересна и полезна за младите хора, защото формира, освен спортни качества, и ценности, които са в полза на обществото. Като спортистка, мога да гарантирам, че двете дейности, спорт и доброволчество, може да се съчетават в различни благотворителни и граждански инициативи”.
Седемте ученици от СУ “ Петко Рачов Славейков“ – Атила, Енис, Тончо, Румяна, Сияна, Дуйгу и Мирена с ръководителя си са сред 32-та участници от България, Словения, Полша и Чехия в проекта „Включване чрез спорт“ в малкото селце Марковци. Учениците споделят, че имат различни задачи всеки ден. Преди всяка от тях играят различни игри, с цел да се подобри концентрацията и екипната им работа преди основните дейности. На четвъртия ден от проекта участниците потеглят към съседния град Шаловци. Изискването е по пътя да изпълнят поставените им задачи в международни екипи, като някои от тях са да пресъздадат снимка, да направят интервю с местни жители, да обсъдят разликите в различните държави. На седмия ден младежите се заемат със задачата да създадат свои собствени проекти, като им е поставен проблем, на който да намерят решение. Разсъждават за различните решения, цели и ефекти. След основния план на проекта създават свое лого, мото и фейсбук страница. Участват в уъркшоп, свързан с изиграването на създадена от тях театрална постановка, в която показват по какъв начин може да свържат доброволчеството и маргинализираните групи. Участниците от България участват активно във воденето на различни уоркшопи, свързани с темата на проекта. „Беше много забавно, интересно и поучително“, разказват славейковци, повечето от които за първи път са на подобен младежки обмен и не крият желанието си да продължат с активна проектна работа и занапред.
Последната вечер приключва с носталгия. Младежите за пореден път доказват креативността си, като създават спомени, които да им напомнят за преживяванията по време на проектната среща. Участниците се сбогуват в сълзи и си пожелават да се срещнат в предстоящи проекти.
🔽Последвайте ни и в Facebook🔽